Brak danych
    BLOGI | Radia Gdańsk

WRASZENIA. 
BLOG Włodka Raszkiewicza

blog_wlodek_raszkiewicz1
Nie jestem typowym radiowcem, wolę słuchać niż mówić. A teraz postanowiłem pisać... 


Maciej Klein i Czerwona Róża...
wtorek, 29 maja 2012 00:00
maciej_kleinCzłowiek nie czuje jak mu się rymuje. Ten człowiek to Maciej Klein – najlepszy student na Pomorzu. Wygrał właśnie prestiżowy konkurs o nagrodę Czerwonej Róży i czerwony samochód Skodę Fabia. Maciek przyszedł na rozmowę do radia bardzo zwyczajnie; trampki, jeansy, plecak i zwyczajnie opowiada o swoim studiowaniu fizyki. O tym jak z kolegą postanowili zrobić cewkę Tesli. Jeśli w pobliżu takiej cewki w powierzu umieścić jarzeniówkę to ta będzie świeciła w silnym polu elektrycznym.
     
Innym razem postanowił napisać algorytm do projektowania zestawu wiatraka i ogniwa fotowoltaicznego. Takie zestawy czasami można spotkać przy drogach szybkiego ruchu. Wytwarzany prze te urządzenia prąd jest kumulowany w akumulatorze i wieczorem zasila znaki sygnalizacyjne przy drodze. Energii nie może być za mała, musi wystarczyć na całą noc, ale też nie potrzeba za dużo, bo instalacja przewymiarowana jest dość kosztowna.
czerwona_ra_1     Dalej Maciek opowiada o organizacji „Politechnicznych spotkań z energią odnawialną" i wyjazdach do szkół na pokazy z cyklu „Za rękę z Einsteinem". Coś tam dodaje o materiałach i prezentacjach przygotowywanych na kilka konferencji naukowych. Maciek po prostu studiuje i widzi sens w dzieleniu się swoją pasją. - To przecież nic nadzwyczajnego – dziwi się, życie aktywne i twórcze to wartość i radość sama w sobie.
Dziwi się do tej pory, że dostał samochód i wygrał konkurs. - Miło jest, ludzie jakoś tak inaczej patrzą, rozpoznają mnie, podchodzą i gratulują osiągnięć, ale ja mam duży dystans do tego i właściwie nie czuję żeby coś specjalnie się we mnie zmieniło.
       Człowiek nie czuje jak mu się rymuje. Ten człowiek to Maciej Klein. Być może dlatego, że u zarania dziejów konkursu Czerwonej Róży, tę nagrodę przyznawano wyłącznie poetom. Facet z Politechniki nie czuje ale rymuje, bo czy w jego politechnicznej dłubaninie nie ma poezji, jest i wspaniale, że ją dostrzeżono.

Posłuchaj audycji z Maciejem Kleinem:

PS Na zdjęciu pochodzącym ze strony Stowarzyszenia Czerwonej Róży Maciej Klein z prezesem Ludwikiem Klinkoszem, a na następnym pamiątkowa statuetka którą otrzymał Maciej.
 

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Blogi RG | Dziennikarze
Wodzimierz Machnikowski
Na fali.
Zapraszam na mojego bloga.
Wodzimierz Raszkiewicz
Wraszenia.
Zapraszam na mojego bloga.