Brak danych
    BLOGI | Radia Gdańsk

WRASZENIA. 
BLOG Włodka Raszkiewicza

blog_wlodek_raszkiewicz1
Nie jestem typowym radiowcem, wolę słuchać niż mówić. A teraz postanowiłem pisać... 


Magda Skopek - fizyk na końcu świata....
wtorek, 26 lutego 2013 23:00
Magda_Skopek_1          Czasami zdarza mi się posłuchać mojej audycji w domu. Dzisiaj włłaśnie tak było. Spiesząc się trochę, bo w trakcie pakowania się do jutrzejszego wyjazdu, opowieść mnie zatrzymała. Cholerka nieskromnie o tym mówić, ale wzruszyłem się słuchając Magdy Skopek. Wsłuchiwałem się w jej słowa, które przecież dzień wcześniej nagrywałem, z ogromnym przejęciem. Nie, nie to nie sodówa i samozachwyt, po prostu radość z dobrze wykonanej roboty.
         Tę gdańszczankę mieszkającą obecnie w Pradze poznałem dwa lata temu gdy dostała Kolosa – nagrodę za podróż roku. Teraz Magda przyjechała do Gdańska na małe ferie.Magda_Skopek_Dobra_Krew Doktor fizyki, miłośniczka rosyjskiego popu i melodyjnych czeskich kawałków, pasjonatka fotografii, napisała książkę o koczowniczym ludzie Półwyspu Jamiał „Dobra krew. W krainie reniferów, bogów i ludzi".  
            Jak napisano na okładce: to osobista relacja z wyprawy „na koniec ziemi" - Półwysep Jamał w Rosji. Dotarła tam do Nieńców – oddalonego od cywilizacji, koczowniczego ludu trudniącego się polowaniem i hodowlą reniferów. Jako przybyszka, która otrzymała nienieckie imię Mjagnie, przez dwa miesiące żyła i przemieszczała się z rodziną Akatteto. Powoziła zaprzęgiem reniferów, wyprawiała skóry, robiła nici ze ścięgien, jadła surowe mięso i ryby, spała w legowisku w czumie, gotowała, odwiedzała święte miejsca. Jej życie w północnosyberyjskiej tundrze okazało się surową i fascynującą przygodą, z której przywiozła debiutancką książkę i zdjęcia – obrazy zupełnie nieznanego świata i ludzi żyjących w zgodzie z rytmem przyrody.
 Magda_Skopek_2      Magda Skopek teraz promuje książkę w Trójmieście i będzie obecna na najbliższych Kolosach, już za półtora tygodnia. Mocno polecam spotkanie z tą inteligentną, wrażliwą a jednocześnie bardzo twardą dziewczyną dla której przygoda duchowa jest ważniejsza od komfortu.

Posłuchaj rozmowy z Magdą Skopek:
PS Na zdjęciach Magda Skopek ubrana w nienieckie futra i okładka książki.
 

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Blogi RG | Dziennikarze
Wodzimierz Raszkiewicz
Wraszenia.
Zapraszam na mojego bloga.
Wodzimierz Machnikowski
Na fali.
Zapraszam na mojego bloga.