Autopilot - sms dla kierowców 603 06 06 06 »
Widzisz wypadek, dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06. Uprzedź innych. »
Autopilot Radia Gdańsk, najlepszy nawigator. Podróż z nami to przyjemność. »
Kto słucha Radia Gdańsk, nie stoi w korkach. Dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06 »
603 06 06 06 Powiedz nam o korku, my przekażemy to innym kierowcom. »
Podróżuj bezpiecznie. Z Radiem Gdańsk nie ma problemów na drodze. »
Włącz Autopilota, daj się poprowadzić. Sms 603 06 06 06. »
603 06 06 06 - Autopilot Radia Gdańsk - Z nami zawsze dotrzesz do celu. »
Brak danych
    RADIO GDAŃSK | PATRONATY             ARCHIWUM PATRONATÓW
Odyseja umysłu
Gdańsk, od 9 marca 2013

thumb_odyseja_umysuJuż 9 marca w Gdańsku ponad pół tysiąca pełnych pasji i pomysłów młodych ludzi zmierzy się z twórczymi wyzwaniami podczas Eliminacji Regionalnych międzynarodowego konkursu kreatywności Odyseja Umysłu. Współzawodniczyć ze sobą będzie 89 kilkuosobowych drużyn z województwa pomorskiego. Najlepsze zespoły awansują do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się pod koniec marca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. To jednak nie sam konkurs i jego wyniki są tutaj najważniejsze…

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program realizowany w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów. Jego celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczestnicy pracują w kilkuosobowych zespołach, przez kilka miesięcy rozwiązując wybrane przez siebie zadanie. Każda drużyna decyduje się na jeden z pięciu, co roku innych problemów, które nawiązują do różnych talentów i zainteresowań młodych ludzi. W bieżącej edycji grupy wybrać mogą:

·         problem techniczny „Zwierzaki-składaki”, w którym powinny zaprojektować, skonstruować i uruchomić trzy małe pojazdy mechaniczne, jakie na określonych trasach przewozić będą elementy potrzebne do budowy modelu „domowego zwierzątka”.

·         problem techniczno-teatralny „E-mailowe impresje”, w którym skonstruują i na scenie zaprezentują urządzenie – w metaforyczny sposób wyobrażające „podróże” wiadomości e-mail przez przestrzeń Internetu.

·         problem humanistyczny „Przebojowa architektura”, w którym przygotują i przedstawią krótki spektakl w konwencji musicalu, którego oś fabularną stanowić będzie proces poszukiwań trzech zaginionych dzieł sztuki, a elementem scenografii będzie replika jakiejś słynnej budowli.

·         problem konstrukcyjny „Z górki strukturki!”, w którym zaprojektują i zbudują strukturę złożoną wyłącznie z drewna balsa i kleju, zdolną wytrzymać jak największe obciążenie. Podczas występu, drużyna najpierw sturla strukturę z rampy, a później obciąży ją sportowymi odważnikami.

·         problem teatralny „Zawiłości normalności”, w którym przygotują i zaprezentują zabawną prezentację sceniczną, opowiadającą o dwóch postaciach, które w swoim mniemaniu zachowują się naturalnie, a w opinii otoczenia – dziwacznie.

Podczas konkursu Odyseusze zmierzą się również z tzw. Problemami Spontanicznymi. Są one tajne do ostatniej chwili i wymagają myślenia na zawołanie. Zadania polegają na przygotowaniu niestandardowych wypowiedzi lub konstrukcji niecodziennych struktur czy urządzeń.

W tym roku Eliminacje Regionalne odbędą się w pięciu miastach – Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i Warszawie, wyłaniając zespoły, które wystąpią na kolejnym etapie konkursu.

Do Finału Ogólnopolskiego awansuje po Eliminacjach w Gdańsku jedynie dwadzieścia kilka grup. Chociaż element współzawodnictwa jest istotny z perspektywy edukacyjnej wartości programu, nie to jest najważniejsze w Odysei Umysłu. Liczy się to, czego młodzi Odyseusze nauczą się i co odkryją w czasie przygotowań do konkursu. Może to będą nowe pasje, może nowa wiedza i umiejętności, może nowe przyjaźnie – to wszystko będzie potem stanowić ich kapitał w dorosłym życiu – mówi Wojciech Radziwiłowicz, honorowy prezes fundacji Odyssey of the Mind Polska.

Podczas przygotowań i konkursów Odyseusze wspólnie rozwijają kompetencje kluczowe w ich przyszłości:  umiejętności związane z pracą w zespole, praktycznym łączeniem wiedzy z różnych dziedzin i niestandardowym rozwiązywaniem problemów. Uczą się tolerancji dla odmiennych pomysłów, podejmują inicjatywę i ryzyko, eksperymentują, a przede wszystkim świetnie się bawią. Dlatego na medalach, które po występie otrzymują uczestnicy widnieje hasło: „W Odysei Umysłu każdy jest zwycięzcą”. 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama