Brak danych
    RADIO GDAŃSK | PATRONATY             ARCHIWUM PATRONATÓW
Stacja Emigracja
Gdynia, 18 lutego 2013

thumb_polska_nad_batykiemMuzeum Emigracji, z okazji 87. urodzin Gdyni, na spotkanie poświęcone niezwykle ciekawej, a wciąż mało znanej propagandzie wizualnej morza i kształtowaniu świadomości morskiej po odzyskaniu przez Polskę dostępu do Bałtyku w dwudziestoleciu międzywojennym. Punktem wyjścia do rozmowy o kampanii morskiej, szczególnie związanej z inwestycjami w Gdyni – nowoczesną architekturą, budową polskiej floty pasażerskiej i reklamą tych przedsięwzięć – będzie świetnie zredagowana i bogato ilustrowana publikacja „Polska nad Bałtykiem”. Tematykę morską  przedstawią znakomici goście, historycy sztuki związani zawodowo z Uniwersytetem Gdańskim – dr hab. Małgorzata Omilanowska, od 2012 r. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dr Jacek Friedrich, popularyzator kultury i architektury nowoczesnej. Spotkanie odbędzie się w auli Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni, 18 lutego o godz. 18.30.

O książce:

Gdynia w okresie II Rzeczypospolitej była symbolem postępu i sukcesu gospodarczego kraju, a budowie nowego miasta i portu towarzyszyły rzesze entuzjastycznych dziennikarzy, fotografów i filmowców. Atmosferę tych relacji oddają słowa: „Opisy wznoszącego się na naszych oczach portowego miasta właściwie nie wymagały skalkulowanej propagandy, nieszczerych słów zachęty, przesadnych zachwytów ani czczej retoryki. Reklamowany towar był naprawdę pierwszej jakości.” Fascynacja Gdynią znalazła odbicie w literaturze, malarstwie, plakacie reklamowym oraz działalności polskich organizacji morskich. Jak możemy przeczytać w artykule Małgorzaty Omilanowskiej: „Pęd Polaków do morza miał coś osobliwego, coś z obrzędu. Ludzie z nabożeństwem wchodzili do morza, żegnali się morską wodą, zabierali butelki z morską wodą dla tych, którzy zostawali w domu.”

Polska nad Bałtykiem. Konstruowanie identyfikacji kulturowej państwa nad morzem 1918–1939, red. naukowa D. Konstantynów, M. Omilanowska, słowo/obraz terytoria 2012

 

Goście

Dr hab. Małgorzata Omilanowska

Historyczka sztuki, od 2006 r. jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Pracuje także w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, na stanowisku profesora nadzwyczajnego; kieruje pracownią Słownika Architektów Polskich i w Polsce Działających. Specjalizuje się w problemach architektury XIX i XX w., publikując na temat takich kwestii jak: architektura inżynieryjna, architektura handlowa, problem kształcenia architektów w XIX w. oraz poszukiwania stylów narodowych i identyfikacji narodowej i regionalnej w architekturze krajów Europy Środkowowschodniej. Od stycznia 2012 r. jest Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dr Jacek Friedrich

Historyk sztuki, od 2000 r. adiunkt w Zakładzie (obecnie Instytucie) Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, wcześniej asystent w tej placówce, związany z nią od początku jej istnienia. Jego zainteresowania badawcze obejmują dzieje architektury nowoczesnej ze szczególnym uwzględnieniem okresu po 1945 r.; dzieje ochrony zabytków; nowożytną i nowoczesną architekturę gdańską; związki pomiędzy kulturą wizualną a ideologiami w XIX i XX w., a także ilustrację książkową w Polsce po 1945r. Dużą wagę przywiązuje do popularyzacji kultury artystycznej i architektonicznej.

wstęp wolny

więcej informacji: www.muzeumemigracji.pl oraz facebook

Stacja Emigracja

Stacja Emigracja to organizowane od ponad roku spotkania, w ramach których odbywają się projekcje filmowe, spotkania autorskie z pisarzami bądź też dyskusje z czołowymi intelektualistami, artystami i naukowcami. W ramach cyklu zaprezentowaliśmy m.in. film Kena Loacha „Polak potrzebny od zaraz”, spotkaliśmy się z Wojciechem Pszoniakiem, Chrisem Niedenthalem jak i Martinem Pollackiem, który opowiedział o fascynującej książce „Cesarz Ameryki”. Poruszamy ważne i aktualne tematy odwołujące się do problematyki podróży i migracji.

_______________________

dodatkowe informacje:

Joanna Dąbrowska

Rzecznik Muzeum Emigracji w Gdyni

K: 606 167 972

T: +58 623 35 93

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, ťeby go zobaczyć.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama