Brak danych
    RADIO GDAŃSK | PATRONATY             ARCHIWUM PATRONATÓW
Spotkania z historią
Gdańsk, 21 lutego 2013

thumb_okladka_ksiazki_bykowskaW ramach „Spotkań z historią”, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na  promocję książki  Sylwii Bykowskiej „Rehabilitacja i weryfikacja narodowościowa polskiej ludności w województwie gdańskim po II wojnie światowej’ wydanej przez Instytut Kaszubski w Gdańsku. Wstęp wygłosi prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski. Hotel Scandic w Gdańsku, ul. Podwale Grodzkie 9, 21 lutego 2013 r. (czwartek), godzina 17.00. Wstęp wolny.

 

Autorka w swojej rozprawie zajmuje się całościowym przedstawieniem oraz wyjaśnieniem specyfiki procesów rehabilitacji oraz weryfikacji narodowościowej na terenie województwa gdańskiego w pierwszych latach po zakończeniu drugiej wojny światowej na tle ówczesnych przemian politycznych i społecznych. Istotne jest przy tym ukazanie historycznych uwarunkowań poruszonych zjawisk. Rehabilitacja dotyczyła osób, które w czasie okupacji niemieckiej otrzymały wpis na Niemiecką Listę Narodową, natomiast weryfikacją narodowościową objęto mieszkańców Ziem Odzyskanych posiadających obywatelstwo niemieckie. Książka jest skierowana do wszystkich osób interesujących się najnowszą historią Pomorza: badaczy, nauczycieli, działaczy regionalnych, publicystów. Ale także do osób, których rodziny doświadczyły opisywanych przez Sylwię Bykowską procesów.

Sylwia Bykowska - doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Gdańskiego. Zainteresowania badawcze autorki koncentrują się wokół przemian społeczno-politycznych, a także kwestii narodowościowych w Polsce i na Pomorzu w XX w. Publikowała m. in. na łamach „Rocznika Gdańskiego”, „Studiów Gdańskich”, „Czasopisma Prawno-Historycznego”, „Pomeranii”, „Kultury i Edukacji” oraz „Biuletynu IPN”. Obecnie pracuje jako adiunkt w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama