Autopilot - sms dla kierowców 603 06 06 06 »
Widzisz wypadek, dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06. Uprzedź innych. »
Autopilot Radia Gdańsk, najlepszy nawigator. Podróż z nami to przyjemność. »
Kto słucha Radia Gdańsk, nie stoi w korkach. Dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06 »
603 06 06 06 Powiedz nam o korku, my przekażemy to innym kierowcom. »
Podróżuj bezpiecznie. Z Radiem Gdańsk nie ma problemów na drodze. »
Włącz Autopilota, daj się poprowadzić. Sms 603 06 06 06. »
603 06 06 06 - Autopilot Radia Gdańsk - Z nami zawsze dotrzesz do celu. »
Brak danych
    RADIO GDAŃSK | PATRONATY             ARCHIWUM PATRONATÓW
Maszyneria Mitu
Gdynia, 12 kwietnia 2013

thumb_maszyneriaW Centrum Kultury trwają prace nad najnowszą premierą. 12 kwietnia - „Maszyneria Mitu” w reżyserii Tomasza Podsiadłego.”- Tomasz, po co oglądasz te informację, te newsy, jeśli tylko się denerwujesz? – pyta mnie przyjaciel. Ma racje, pełno w nich przemocy, okrucieństwa, braku sprawiedliwości. Ale ja tam widzę także bohaterów. Zwykłych ludzi, często niepozornych, którzy okazują wielką siłę, hart ducha i potrafią wygrać – nawet z potworami. Ludzi nam współczesnych, ale tak mocnych jak mitologiczni HEROSI. I to właśnie o nich chcę zrobić ten spektakl. O nich i dla nich. W każdym z nas drzemie wielka energia, siła do stoczenia nie jednej bitwy i do wygrywania. Absolutnie w każdym.

Tomasz Podsiadły

-Przepraszam, jaką zna Pan mitologię?

-Grecką oczywiście. Parandowski i te sprawy...

Kiedy zapytamy przechodnia o znajomość jakiejkolwiek mitologii, jego odpowiedź będzie jednoznacznie związana z kolebką teatru i filozofii. Skąd taka konotacja? Lekcje języka polskiego z coroczną powtórką Parandowskiego oraz niezwykle popularne w ostatnich latach filmy przygodowe oparte na historiach bogów i herosów sprawiły, że społeczeństwo identyfikuje się kulturowo z podaniami śródziemnomorskimi. Mimo iż, mitologia grecka wydaje się być współcześnie jedynie historyjkami o bogach i bohaterach, fantastycznych potworach i nadprzyrodzonych zjawiskach, przez wiele stuleci stanowiła podstawowy element tożsamości europejskiej. Mity opisywały uniwersalizm charakterologiczny, życiowe prawdy stanowiąc jednocześnie spełnienie marzeń o wielkiej miłości, bohaterstwie czy geniuszu twórczym. Nieszczęśliwa Demeter, piękna Afrodyta, bohaterski Tezeusz czy genialny Dedal doskonale ilustrowali alegoryczność sztuk, która poświęciła im wiele obrazów i wersów poezji. 

Współcześnie nie postrzegamy mitologii w sposób metafizyczny. Mity są dla nas dziwacznymi, często nielogicznymi opowieściami, w których nie znajdujemy sprawiedliwości i szczęśliwego, baśniowego zakończenia. Spotykamy za to przemoc, okrucieństwo bogów, odwagę herosów, szaleństwo miłości oraz matczyne poświęcenie. Tutaj nie obowiązuje zasada “nie ma zbrodni bez kary”, w mitach rządzi nielogiczne fatum i tajemnicze przeznaczenie. Mity od wieków demaskują prawdę na temat społeczeństwa. Uniwersalność greckich podań dotyczy podstawowych doświadczeń każdego człowieka: radości, miłości, zdrady, śmierci, stając się przewodnikiem po ludzkiej duszy.

Podążając tropem interpretacji uniwersalistyczno-humanistycznej twórcy spektaklu Maszyneria Mitu postanowili powrócić do mitologii greckiej po to, by pokazać jak bliskie są nam odległe w czasie historie znane z lekcji języka polskiego. W swoim spektaklu starają się udowodnić jak wciąż uniwersalne są opowieści o Demeter, Dedalu i Zeusie. Pragną przypomnieć, że współcześni wciąż mogą przejrzeć się w micie niczym w lustrze, dlatego na scenie przedstawiają cierpiącą matkę, agresywnego nastolatka, szukającą miłości dziewczynę, zapracowanego mężczyznę, uwięzionego w własnych projektach twórcę... i herosa, który żyje w każdym z nas, musimy go tylko odnaleźć.

Agata Braun

12.04, piątek, godz. 19.00 PREMIERA KUP BILET
13.04, sobota, godz. 19.00 II PREMIERA 
KUP BILET
14.04, niedziela, godz. 17.00 
KUP BILET
15.04, poniedziałek, godz. 19.00 
KUP BILET

Centrum Kultury w Gdyni,
ul. Łowicka 51, Gdynia
*Bilety: 30 zł/25 zł

Realizatorzy:
Reżyseria: Tomasz Podsiadły
Współpraca reżyserska: Ewa Błachnio
Asystent reżysera: Agata Braun
Scenariusz: Elżbieta Żukowska
Scenografia i kostiumy: Magdalena Kurek
Muzyka: Rafał Kłoczko
Światło i dźwięk: Jarosław Barczewski

Obsada:
Ewa Błachnio
Maciej Dmochowski
Kamila Dziemian
Piotr Feliś
Amelia Jankiewicz
Tina Popko
Artur Rybak
Karolina Sowińska
Bartłomiej Sudak
Aleksandra Walusiak
Michał Zacharek


 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama