Brak danych
    RADIO GDAŃSK | PATRONATY             ARCHIWUM PATRONATÓW
Pomorski Jarmark Wielkanocny
Gdańsk, 23 marca 2013

thumb_jajkaWielkanoc tuż-tuż! W trakcie przedświątecznych przygotowań warto znaleźć czas i wybrać się na Pomorski Jarmark Wielkanocny. Na Targu Węglowym w Gdańsku, 23 marca 2013 r. będzie można naprawdę poczuć wielkanocny klimat, posmakować tradycyjnych potraw świątecznych przygotowanych przez panie z kół gospodyń wiejskich z całego Pomorza, a dzieci spróbują swoich sił w malowaniu pisanek. W pawilonie wystawienniczym od godziny 11.00 będą prezentowane wielkanocne dania i produkty przygotowane według tradycyjnych receptur przez panie z kół gospodyń wiejskich, które kontynuują tradycje wiejskie oraz popularyzują dziedzictwo kulinarne województwa pomorskiego. Dla mieszkańców Trójmiasta będzie to niepowtarzalna okazja do poznania smaków kuchni Kaszub, Kociewia, Powiśla i Żuław. Na świątecznie przystrojonych stołach królować będą przede wszystkim słodkości – wielkanocne baby, mazurki i serniki, ale nie zabraknie też pieczonej szynki, pasztetu, a nawet świątecznego żurku.

Odwiedzający Pomorski Jarmark Wielkanocny będą mogli przekonać się, jak prężnie działają i jak mocno są zaangażowane pomorskie KGW w kultywowanie tradycji regionalnych oraz przekazywanie dawnych obyczajów kolejnym pokoleniom. To również wyjątkowa okazja do nabycia specjałów na stół wielkanocny, mi. in. bab, baranków, mazurków, kraszanek, wędlin oraz wszelkiego rodzaju mięs. Będą też piękne ozdoby stołu wielkanocnego – kolorowe palmy, wiosenne kwiaty i inne dekoracje świąteczne. Nabyte wypieki i wyroby z pewnością zostaną wykorzystane w Wielką Sobotę podczas święcenia pokarmów jako wyposażenie koszyczka wielkanocnego.

Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowano Konkurs na Najładniejszą Pisankę Wielkanocną. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. O godzinie 13.00 stoisko odwiedzi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, by wspólnie malować świąteczne pisanki. Znany artysta estradowy Paweł Konjo Konnak poprowadzi wielkanocne spotkanie. Dobra atmosfera i zabawa będą trwać do godziny 17.00.

Podczas oglądania dekoracji świątecznych i degustacji wielkanocnych specjałów kuchni pomorskiej przygrywać będą zespoły ludowe. Muzycznie i tanecznie uatrakcyjnią sobotnie spotkanie: Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Wiela, Regionalny zespół Pieśni i Tańca „Bazuny” im. Aleksandra Tomaczkowskiego z Żukowa i Regionalny Zespół „Kapela Kazimierza” z Borzestowskiej Huty.

Pomorski Jarmark Wielkanocny jest organizowany w ramach Planu działania Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich dla Województwa Pomorskiego na lata 2012-2013.

 Wykonawcą imprezy jest Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

 Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach III Schematu Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama