Autopilot - sms dla kierowców 603 06 06 06 »
Widzisz wypadek, dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06. Uprzedź innych. »
Autopilot Radia Gdańsk, najlepszy nawigator. Podróż z nami to przyjemność. »
Kto słucha Radia Gdańsk, nie stoi w korkach. Dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06 »
603 06 06 06 Powiedz nam o korku, my przekażemy to innym kierowcom. »
Podróżuj bezpiecznie. Z Radiem Gdańsk nie ma problemów na drodze. »
Włącz Autopilota, daj się poprowadzić. Sms 603 06 06 06. »
603 06 06 06 - Autopilot Radia Gdańsk - Z nami zawsze dotrzesz do celu. »
Brak danych
    RADIO GDAŃSK | PATRONATY             ARCHIWUM PATRONATÓW
Gdynia'45

Łapino k/Kartuz, 14 kwietnia 2013

thumb_GDYNIA_45_plakatMuzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza do udziału w edukacyjnym projekcie „Gdynia ‘45”, który odbędzie się 14 kwietnia 2013 r. (niedziela) w Łapinie k. Kolbud. W trakcie turystyczno-historycznej wycieczki, zorganizowanej przy udziale grup rekonstrukcji, uczestnicy poznają wątki związane z okupacją hitlerowską, Polskim Państwem Podziemnym oraz historię zajęcia Pomorza w 1945 roku przez Armię Czerwoną. Część trasy, położonej wzdłuż linii kolejowej z Kolbud do Niestępowa, uczestnicy pokonają na drezynach. Specjalną atrakcją dla uczestników będzie również zwiedzanie budynku Starej Papierni w Łapinie.

- Głównym celem wydarzenia jest pokazanie historii zdobywania Gdyni przez Armię Czerwoną – mówi Mateusz Jasik z działu edukacyjnego – Szczególną uwagę chcemy poświęcić Brygadzie Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, dlatego zaprosiliśmy rekonstruktorów odtwarzających żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego. Opowiemy też o wątkach związanych z okupacją na Pomorzu i historią Tajnego Hufca Harcerzy, organizacji konspiracyjnej działającej w Gdyni i okolicach.

Uczestnicy historyczną wycieczkę rozpoczną w Łapinie od przejazdu drezynami. Udział może wziąć łącznie 400 osób, które w mniejszych grupach, w towarzystwie rekonstruktorów udadzą się na zwiedzanie. 

„Gdynia ‘45” jest projektem, w którym mogą wziąć udział zarówno dorośli jak i rodziny z dziećmi, gdyż w programie przygotowano dwie trasy. Trasa podstawowa dla dorosłych i dzieci powyżej 13 lat, obejmuje zwiedzanie budynku Starej Papierni, w której zostaną odtworzone sceny zdobywania Gdyni w marcu 1945 r. Natomiast program dla rodzin z dziećmi w wieku 7-12 lat zostanie połączony z warsztatami edukacyjnymi. Udział w nich wezmą rekonstruktorzy, którzy opowiedzą o funkcjonowaniu wojskowego szpitala polowego, zaś ratownicy medyczni przeprowadzą szkolenie z udzielania pierwszej pomocy.

Chętni mogą zapisywać się do grup startujących w godz. 10.00 – 13.30. 

Czas trwania wycieczki wynosi ok. 1,5 godz. Udział jest bezpłatny. Dojazd uczestników we własnym zakresie.

Udział w wydarzeniu będą mogły wziąć osoby, które zapiszą się do wybranej grupy za pomocą formularza rejestracyjnego na stronie internetowej www.muzeum1939.pl

 

Ilość miejsc ograniczona – jedna osoba może zarezerwować do 4 miejsc. Każda osoba niepełnoletnia musi być pod opieką rodzica lub prawnego opiekuna oraz okazać ważną legitymację szkolną. Ze względów bezpieczeństwa dzieci poniżej 7 lat nie mogą uczestniczyć w projekcie.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama