Autopilot - sms dla kierowców 603 06 06 06 »
Widzisz wypadek, dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06. Uprzedź innych. »
Autopilot Radia Gdańsk, najlepszy nawigator. Podróż z nami to przyjemność. »
Kto słucha Radia Gdańsk, nie stoi w korkach. Dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06 »
603 06 06 06 Powiedz nam o korku, my przekażemy to innym kierowcom. »
Podróżuj bezpiecznie. Z Radiem Gdańsk nie ma problemów na drodze. »
Włącz Autopilota, daj się poprowadzić. Sms 603 06 06 06. »
603 06 06 06 - Autopilot Radia Gdańsk - Z nami zawsze dotrzesz do celu. »
Brak danych
                                                                       lista wydarzeń
Chojnice: protest pod pomnikiem czerwonoarmistów
wtorek, 14 lutego 2012 15:17
chojnice_protest_pod_pomnikiem_czerwonoarmistow_1Kilkadziesiąt osób protestowało dzisiaj w Chojnicach przeciwko obchodom rocznicy wyzwolenia miasta. Ich zdaniem 67 lat temu nie było wyzwolenia, lecz przejście spod okupacji hitlerowskiej pod sowiecką.
chojnice_protest_pod_pomnikiem_czerwonoarmistow_2
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami protestujący pojawili się przed pomnikiem czerwonoarmistów, gdzie władze miasta składały kwiaty. Do incydentów nie doszło. Zachowanie urzędników przyjęliśmy milczeniem. Nasze poglądy wyraziliśmy poprzez banery. Będziemy robić tak co roku aż czołobitność wobec władz sowieckich się nie zmieni, powiedział Marcin Wałdoch, organizator pikiety.

chojnice_protest_pod_pomnikiem_czerwonoarmistow_4W złożeniu kwiatów przed spornym pomnikiem oprócz władz miasta uczestniczyła również nieliczna grupa mieszkańców. Jak mówią, przyszli złożyć hołd żołnierzom, którzy otrzymali rozkaz i oddali życie w walkach o miasto.

Podobny protest odbywa się w Chojnicach już czwarty rok z rzędu. Grupa mieszkańców nie zgadza się na to, aby kwiaty były składane przed pomnikiem, na którym widnieje czerwona gwiazda i napis: „Bohaterom ZSRR”. Ich zdaniem 14 lutego 1945r. wojska radzieckie wypędziły hitlerowców, ale same zaczęły okupację miasta.

(rg, Dariusz Kępa)

***
Aktualizacja 11:00

Protest przeciwko obchodom rocznicy wyzwolenia Chojnic zapowiada lokalne stowarzyszenie Arcana Historii. Członkowie organizacji nie zgadzają się, by dzisiejsze uroczystości odbywały się pod pomnikiem czerwonoarmistów.


To pomnik hołdujący totalitaryzmowi i nie jest miejscem na tego typu święta, uważa Marcin Wałdoch prezes stowarzyszenia. Jego członkowie nie zgadzają się, by władze miasta składały kwiaty przed pomnikiem, na którym widnieje czerwona gwiazda i napis bohaterom ZSRR, dodaje Wałdoch.

Tymczasem ratusz zaprzecza, aby dzisiejsze uroczystości miały hołdować jakimkolwiek ideologiom. Jak tłumaczy Arseniusz Finster burmistrz Chojnic, jest to upamiętnienie oswobodzenia miasta spod okupacji hitlerowców. Samorządowcy chcą oddac cześć poległym w walkach, dodaje burmistrz. 

Uroczystości przed pomnikiem przy ulicy Kościerskiej mają się rozpocząć w południe. Od 11:00 z transparentami na władze miasta czekać tam będą protestujący.

 

(rg, Darek Kępa)

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Blogi RG | Dziennikarze
Włodzimierz Raszkiewicz
Wraszenia.
Zapraszam na mojego bloga.
Włodzimierz Machnikowski
Na fali.
Zapraszam na mojego bloga.