Autopilot - sms dla kierowców 603 06 06 06 »
Widzisz wypadek, dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06. Uprzedź innych. »
Autopilot Radia Gdańsk, najlepszy nawigator. Podróż z nami to przyjemność. »
Kto słucha Radia Gdańsk, nie stoi w korkach. Dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06 »
603 06 06 06 Powiedz nam o korku, my przekażemy to innym kierowcom. »
Podróżuj bezpiecznie. Z Radiem Gdańsk nie ma problemów na drodze. »
Włącz Autopilota, daj się poprowadzić. Sms 603 06 06 06. »
603 06 06 06 - Autopilot Radia Gdańsk - Z nami zawsze dotrzesz do celu. »
Brak danych
                                                                       lista wydarzeń
Niepełnosprawni: nam nie trzeba współczuć!
piątek, 14 września 2012 11:23
film_nietykalni_kadrNiepełnosprawność to nie powód, by traktować kogoś z politowaniem i się nad nim nieustannie pochylać. Rozmawiali o tym w Dniu z Natalią Partyką w Radiu Gdańsk nasi komentatorzy.

Postulowali to także Słuchacze. Jeden z nich napisał do nas: Nam nie trzeba współczuć. Jesteśmy tacy sami jak wy. Dlaczego ciągle się nad nami pochylacie? Po prostu pozwólcie nam żyć normalnie! Czy ktoś nad wami się pochyla, gdy się gorzej czujecie lub boli was głowa? Nie. Musicie to przezwyciężyć i iść do przodu. Tyle tylko, że my musimy nieco wyżej podnosić nogi...

Andrzej Urbański, publicysta, dyrektor Domu Hospicyjnego w Sopocie nie miał wątpliwości, że osoby niepełnosprawne należy traktować po partnersku.

Nie pochylam się nad chorymi, cierpiącymi, umierającymi ludźmi, tylko jestem z nimi do końca. Najważniejsze jest, by zauważyć człowieka i nie kwalifikować go w kategoriach: sprawny, niepełnosprawny. Coś się stanie, przewrócę się, złamię nogę i też będę niepełnosprawny. Mnie to też może dotyczyć - argumentował Andrzej Urbański.

Nawiązując do tej wypowiedzi Jacek Naliwajek z Radia Gdańsk podkreślał, że walka o prawa osób niepełnosprawnych to walka o własne prawa.

Za chwilę to my możemy być tymi niepełnosprawnymi wskutek wypadku komunikacyjnego lub w podeszłym wieku - mówił Jacek Naliwajek.

Nie litować się, ale wspierać tych, którzy takiego wsparcia potrzebują - dodała Ryszarda Wojciechowska, publicystka Polski Dziennika Bałtyckiego.

Jestem ciekawa, ile osób niepełnosprawnych nie ma pracy? Przy obecnym bezrobociu trudno jest zdrowemu człowiekowi znaleźć zatrudnienie. Wielu niepełnosprawnych pracy nie ma, ludzie ci są zamknięci w czterech ścianach i nie bardzo wiedzą co ze sobą zrobić. Z jednej strony możemy pokazywać tych, którzy poradzili sobie, ale z drugiej jest całe mnóstwo takich, którzy sobie nie radzą - powiedziała Ryszarda Wojciechowska.


Ostatnie pełne dane, dotyczące liczby niepełnosprawnych w Polsce pochodzą z Narodowego Spisu Powszechnego, przeprowadzonego w 2002 roku. Osób takich było wówczas prawie 5,5 miliona. Około 4,5 miliona miało prawne potwierdzenie niepełnosprawności, a 4,3 miliona spośród nich stanowili ludzie w wieku powyżej 15 lat.

Jak wynika z danych opublikowanych na stronie Biura Rzecznika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych, w ubiegłym roku aktywnych zawodowo było 17,2 procent osób niepełnosprawnych.

W ostatnim czasie obserwowany jest stopniowy wzrost liczby osób niepełnosprawnych z co najmniej średnim wykształceniem. W ubiegłym roku wskaźnik ten wynosił 34,4 procent. Odsetek osób z wyższym wykształceniem wzrósł w 2011 roku do 7,1 procent.

(Radio Gdańsk, ws; fot: kadr z filmu Nietykalni)


Czytaj także: Dzień z Natalią Partyką w Radiu Gdańsk


 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Blogi RG | Dziennikarze
Włodzimierz Machnikowski
Na fali.
Zapraszam na mojego bloga.
Włodzimierz Raszkiewicz
Wraszenia.
Zapraszam na mojego bloga.