Autopilot - sms dla kierowców 603 06 06 06 »
Widzisz wypadek, dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06. Uprzedź innych. »
Autopilot Radia Gdańsk, najlepszy nawigator. Podróż z nami to przyjemność. »
Kto słucha Radia Gdańsk, nie stoi w korkach. Dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06 »
603 06 06 06 Powiedz nam o korku, my przekażemy to innym kierowcom. »
Podróżuj bezpiecznie. Z Radiem Gdańsk nie ma problemów na drodze. »
Włącz Autopilota, daj się poprowadzić. Sms 603 06 06 06. »
603 06 06 06 - Autopilot Radia Gdańsk - Z nami zawsze dotrzesz do celu. »
Brak danych
                                                                       lista wydarzeń
Ojciec Krzysztofowicz wystąpił z zakonu
poniedziałek, 14 stycznia 2013 15:13
krzysztofowicz_jacek_dl_kosycarzNie będzie już dominikaninem. Wieloletni przeor dominikanów w Gdańsku ojciec Jacek Krzysztofowicz wystąpił z zakonu.

Duchowny, który był w zakonie od 25 lat opublikował w internecie emocjonalne oświadczenie.

Stwierdził w nim, że nie wierzy w sens życia, które przez minione lata prowadził. Dodał, że tego na co się otwiera, nie da się już pogodzić z byciem duchownym.

W 2010 roku ojciec Jacek Krzysztofowicz został odznaczony Medalem świętego Wojciecha za stworzenie w Gdańsku wybitnego centrum kultury duchowej.

Anna Rębas zapytała wiernych co sądzą o decyzji ojca Krzysztofowicza...


W sprawie ojca Jacka Krzysztofowicza także nasi Słuchacze pisali do nas SMS-y:

Z kościołem świętego Mikołaja jesteśmy związani niedzielną mszą świętą o 21:00 od bardzo wielu lat. Przyciągały nas spokojne, przemyślane kazania. Ojcze Jacku zmień decyzję, nie odchodź!

To było jedyne miejsce, gdzie osobnik taki jak ja, czyli niezbyt kościelny mógł się skupić i wysłuchać kazania.

Uczestniczyłem we mszach, odprawianych przez ojca Jacka. Jestem bardzo poruszony jego odejściem z Kościoła. Myślę, że to wielka strata dla wielu osób, których duszpasterzem był właśnie ojciec Jacek.

Strasznie smutna i przygnębiająca wiadomość. Ogromna strata dla Kościoła katolickiego.

Treść wyemitowanego kazania dominikanina, który odszedł z zakonu bardzo głęboka i refleksyjna. Egzystencjalny wydźwięk pesymistyczny...

Żal takiej osobowości! Ojciec Jacek jest nowo myślicielem w tej starej strukturze.

Czy ojciec Jacek upoważnił do publicznego omawiania jego PRYWATNEJ decyzji? Czy każdy temat musi stać się medialny? Nie właźmy z butami w czyjeś życie!

Ojciec Jacek? Jak dla mnie bohater. Nie żył w kłamstwie tylko wybrał drogę prawdy, czyli poszedł drogą, której uczył.

Szkoda każdego kapłana, który podejmuje taką decyzję, ale "jedynym autorytetem (...) jest miłujący Bóg (...) nasi przewodnicy są tylko zaufanymi sługami... Nie dla kapłana, nawet "o złotych ustach" chodzę na mszę świętą.

Interesuje nas bezrobocie i spłata długów, a nie ksiądz.

biernacki002_marekWielkie zaskoczenie i żal, ale jeżeli przestał czuć powołanie postąpił uczciwie - tak o decyzji ojca Jacka Krzysztofowicza mówił w Radiu Gdańsk Marek Biernacki. Poseł PO, były szef MSWiA podkreślał, że musimy ją uszanować.

Marek Biernacki mówił też, że ojciec Jacek Krzysztofowicz przyjmując od szefa Amber Gold Marcina P. pieniądze na renowację kościoła świętego Mikołaja, nie mógł wiedzieć, że ten człowiek to oszust.

Posłuchaj całej rozmowy z Markiem Biernackim

Jak pisze dziś Gazeta Wyborcza Trójmiasto, ojciec Krzysztofowicz był bardzo zaprzyjaźniony z byłym szefem Amber Gold Marcinem P. i jego żoną Katarzyną. Afera, której stali się głównymi bohaterami bardzo go zabolała. Był przekonany, że są jedynie ofiarami nagonki ze strony mediów i organów ścigania. Zakon dostał też od małżeństwa P. półtora miliona złotych na renowację świątyni. Te pieniądze musiał jednak w związku z żądaniem syndyka masy upadłościowej później zwrócić.

arciszewska001_mielewczyk1To suwerenna decyzja ojca Jacka Krzysztofowicza. Każdy ma prawo do zmiany poglądów - tak mówiła w Radiu Gdańsk o decyzji dominikanina posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Żal po odejściu cenionego kapłana, ale też pełne poszanowanie prywatnej decyzji - tak odejście ojca Jacka Krzysztofowicza komentowali na naszej antenie dziennikarze: publicystka Katarzyna Żelazek oraz Jacek Naliwajek i Marek Lesiński z Radia Gdańsk.

(Radio Gdańsk)

-------------------------------------------
aktualizacja: 13.01.2013 r., godz. 21:38

Wieloletni przeor dominikanów, ojciec Jacek Krzysztofowicz wystąpił z zakonu - dowiedziało się Radio Gdańsk.

Przestał być proboszczem kościoła dominikanów przed trzema laty. Nigdy jednak nie wspominał o odejściu z zakonu. Jako przeor był jednym z najbardziej zaangażowanych w życie miasta i ważnym przewodnikiem duchowym trójmiejskiej inteligencji.

Był ceniony cenionego za angażowanie się w problemy Kościoła, opiekę nad młodzieżą i kreowanie życia kulturalnego miasta. Krzysztofowicz jest autorem dwóch ważnych publikacji: "10 sposobów na szczęśliwe życie. Dekalog po dorosłemu" oraz "7 sposobów na rozplątanie życia".

Wśród jego zasług dla miasta można wymienić m.in. organizowaną co roku wigilię dla ubogich, Duszę Jarmarku czyli kulturalno - duchowy program przywracający religijne oblicze Jarmarku Świętego Dominika.  Jest pomysłodawcą słynnego w całym kraju nocnego zwiedzania zakamarków Kościoła Św. Mikołaja.  Za jego sprawą powstało Kino pod Niebem czy dominikański ośrodek pomocy psychologicznej. (rg, Anna Rębas)


 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Blogi RG | Dziennikarze
Włodzimierz Machnikowski
Na fali.
Zapraszam na mojego bloga.
Włodzimierz Raszkiewicz
Wraszenia.
Zapraszam na mojego bloga.