Autopilot - sms dla kierowców 603 06 06 06 »
Widzisz wypadek, dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06. Uprzedź innych. »
Autopilot Radia Gdańsk, najlepszy nawigator. Podróż z nami to przyjemność. »
Kto słucha Radia Gdańsk, nie stoi w korkach. Dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06 »
603 06 06 06 Powiedz nam o korku, my przekażemy to innym kierowcom. »
Podróżuj bezpiecznie. Z Radiem Gdańsk nie ma problemów na drodze. »
Włącz Autopilota, daj się poprowadzić. Sms 603 06 06 06. »
603 06 06 06 - Autopilot Radia Gdańsk - Z nami zawsze dotrzesz do celu. »
Brak danych
                                                                       lista wydarzeń
Gdańsk: uchwała czynszowa do poprawy
czwartek, 24 stycznia 2013 14:20
czynsze_wsaUchwała czynszowa w Gdańsku będzie poprawiona, zapowiadają władze miasta. Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł wczoraj, że wprowadzone zmiany są niezgodne z prawem.

Jednak czynsze w mieszkaniach komunalnych w Gdańsku nie będą niższe. Mimo wyroku WSA miasto nie zamierza zmieniać stawek. A obowiązują tylko dwie - 10 złotych 20 groszy za metr w centrum, a poza nim - 9.70.

Nowe stawki wprowadzono w 2011 roku i są niemal identyczne dla wszystkich. Sąd uznał, że miasto ustalając opłaty powinno wziąć pod uwagę np. lokalizację i stan budynków.

Wiceprezydent Maciej Lisicki, który wprowadzał zmiany przyznaje, że w niektórych punktach popełniono błąd. Na przykład jeden z zapisów mówiący o tym, że dla nowych budynków nie ma możliwości zniżek.

Bardzo dobrze, że sąd to wychwycił i ten punkt zostanie poprawiony. Podobnie jak zapis, w którym powinna być mowa o stanie technicznym budynku, a my wpisaliśmy - lokalu, tłumaczy Lisicki

 

Wiceprezydent nie zgadza się jednak z tym, że nie wzięto pod uwagę lokalizacji, bo mieszkańcy peryferyjnych obszarów mają zniżki. Gdańszczan jednak to nie przekonuje i nadal uważają, że podwyżki wprowadzone przez miasto były zbyt wysokie i niesprawiedliwe. 

 

Poprawiona uchwała prawdopodobnie nie wpłynie jednak na obniżenie opłat za mieszkania komunalne.

 

(rg,Katarzyna Kołodziejska)


***
Aktualizacja 23.01.2013 g.15:00

Czynsze w gdańskich mieszkaniach komunalnych wprowadzone niezgodne z prawem i z Konstytucją- orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Skargę wniósł Rzecznik Praw Obywatelskich oraz jeden z mieszkańców Gdańska.


Uchwała, która weszła w życie półtora roku temu, zakładała czterech stref opłat. Zamiast nich chciano stworzyć jednolitą stawkę bazową w całym mieście na poziomie 10 złotych 20 groszy za metr kwadratowy.

Na trzy miesiące przed wejściem w życie podwyżek, radni znowelizowali uchwałę i wydzielili w ścisłym centrum miasta niewielki teren. Tam pozostała stawka 10,20 zł. Pozostali mieszkańcy płacą o 50 groszy mniej.

Sąd orzekł jednak, że te stawki są niezgodne z prawem, bo miasto nie uwzględniło szeregu czynników - między innymi wartości lokali, ich stanu technicznego, stanu urządzeń czy położenia mieszkań.

Mieszkańcy nie kryją zadowolenia z orzeczenia sądu. Mówią, że mają oręż w ręku, by dalej walczyć. "Decyzja sądu pokazuje, że urząd miasta mając szereg prawników wypuszcza buble prawne, za które płacą mieszkańcy" - mówi jedna z lokatorek.

Sąd uznał, że uchwała Rady Miasta jest także niezgodna z konstytucją, bo wprowadza nierówność i niesprawiedliwość społeczną. Zgodnie z wyrokiem miasto powinno dostosować uchwałę do przepisów prawa. Prawdopodobnie odwoła się jednak od wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

(rg,Joanna Stankiewicz)
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Blogi RG | Dziennikarze
Włodzimierz Machnikowski
Na fali.
Zapraszam na mojego bloga.
Włodzimierz Raszkiewicz
Wraszenia.
Zapraszam na mojego bloga.