Autopilot - sms dla kierowców 603 06 06 06 »
Widzisz wypadek, dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06. Uprzedź innych. »
Autopilot Radia Gdańsk, najlepszy nawigator. Podróż z nami to przyjemność. »
Kto słucha Radia Gdańsk, nie stoi w korkach. Dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06 »
603 06 06 06 Powiedz nam o korku, my przekażemy to innym kierowcom. »
Podróżuj bezpiecznie. Z Radiem Gdańsk nie ma problemów na drodze. »
Włącz Autopilota, daj się poprowadzić. Sms 603 06 06 06. »
603 06 06 06 - Autopilot Radia Gdańsk - Z nami zawsze dotrzesz do celu. »
Brak danych
                                                                       lista wydarzeń
Benedykt XVI kończy pontyfikat
poniedziałek, 11 lutego 2013 15:00
benedyktOKPapież Benedykt XVI abdykuje 28 lutego. Informację potwierdził Watykan. Ustępuję dla dobra kościoła - miał powiedzieć Benedykt XVI. Włoski dziennik Corriere della Sera informuje, że papież złożył taką deklarację po łacinie w czasie konsystorza w sprawie kanonizacji męczenników z Otranto.

 

Benedykt XVI ogłosił w poniedziałek, że ustąpi 28 lutego o godzinie 20:00, kończąc swoją posługę na Stolicy Piotrowej.

Moje siły z powodu zaawansowanego wieku nie wystarczają, by pełnić w odpowiedni sposób posługę.

powiedział kardynałom na konsystorzu.


Papież oświadczył po łacinie: Najdrożsi bracia, zwołałem was na ten konsystorz nie tylko z powodu trzech kanonizacji, ale także, by zakomunikować wam decyzję o wielkim znaczeniu dla życia Kościoła. Po wielokrotnym rozważeniu w moim sumieniu w obliczu Boga, nabrałem pewności, że moje siły z powodu zaawansowanego wieku nie wystarczą, by pełnić w odpowiedni sposób posługę Piotrową, mówił Benedykt XVI.Jestem świadom tego, że posługa ta z powodu swej natury duchowej musi być pełniona nie tylko poprzez czyny i słowa, ale również w cierpieniu i modlitwie. W dzisiejszym świecie, podlegającym błyskawicznym zmianom i wstrząsanym kwestiami o wielkim znaczeniu dla życia wiary, by zarządzać nawą świętego Piotra i głosić Ewangelię konieczny jest zarówno wigor ciała, jak i duszy, które w ostatnich miesiącach zmniejszyły się we mnie w taki sposób, że musiałem uznać moją niezdolność do dobrego sprawowania powierzonej mi posługi, oświadczył Benedykt XVI.


Benedykt XVI nie weźmie udziału w konklawe mającym wyłonić jego następcę, co ma nastąpić do końca marca. Nowy papież ma poprowadzić uroczystości w Wielkanoc.

Jacek Naliwajek, publicysta Radia Gdańsk: Być może nowy papież nie będzie Europejczykiem. Wśród kandydatów na tron św. Piotra wymienia się między innymi latynosa - kardynała Oscara Maradiagę z Hondurasu oraz ciemnoskórego kardynała Peter’a Turkson’a z Ghany.

W ubiegłym roku Benedykt XVI powołał 22 nowych kardynałów. Większość z nich to Europejczycy, aż 7 było Włochami. Może to świadczyć, że nowym papieżem będzie jednak Europejczyk.

Po takiej decyzji można dostać zawału.

goclowskiArcybiskup senior Tadeusz Gocłowski w rozmowie z Radiem Gdańsk powiedział, że decyzja Benedykta XVI go zaskoczyła.Trzeba jednak być spokojnym i przeżyć ten moment, mówił w rozmowie z Anną Rębas.

 

 

 

 

 

 

To niebywała decyzja, od XIII wieku coś takiego w Kościele się nie zdarzyło, komentuje ks. Adam Boniecki, redaktor senior Tygodnika Powszechnego.

 

Komentarze wiernych innych wyznań

Z wielkim zaskoczeniem decyzję o abdykacji papieża Banedykta XVI przyjęli przedstawiciele innych wyznań.


Mieczysław Abramowicz, rzecznik Gminy Żydowskiej w Gdańsku, ks Wojciech Freolich, pastor Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Słupsku i imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku Hani Hraish.

 

 

 

 

***

Benedykt XVI skończy 16 kwietnia 86 lat. Trzy dni po urodzinach Ojca Świętego przypadnie kolejna, w tym roku ósma, rocznica wyboru kardynała Josepha Ratzingera na papieża.

 

Benedykt XVI jest 265. papieżem i pierwszym wybranym w tym tysiącleciu. Przed wyborem na Stolicę Piotrową, 19 kwietnia 2005 roku, był prefektem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Zalicza się go do ścisłej czołówki współczesnych teologów. Kardynał Ratzinger należał do grona najbliższych współpracowników Jana Pawła II. W 1978 roku był jednym z głównych zwolenników wyboru Karola Wojtyły na papieża.

 

Przez ponad osiem lat pontyfikatu Benedykt XVI odbył 24 podróże zagraniczne i 33 na terenie Włoch. Po raz pierwszy opuścił Włochy w sierpniu 2005 roku, udając się na Światowe Dni Młodzieży w Kolonii, drugą wizytę zagraniczną złożył w Polsce.

 

Benedykt XVI jest najstarszym w chwili wyboru papieżem od 275. lat. Jest też pierwszym Niemcem, który został Ojcem Świętym od 480 lat, po Hadrianie VI. Ojciec Święty jest poliglotą, oprócz ojczystego języka niemieckiego biegle posługuje się francuskim, angielskim, hiszpańskim, łacińskim i włoskim, ponadto płynnie czyta w języku starogreckim i biblijnym hebrajskim.

 

(rg,Joanna Matuszewska,PAP)

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Blogi RG | Dziennikarze
Włodzimierz Machnikowski
Na fali.
Zapraszam na mojego bloga.
Włodzimierz Raszkiewicz
Wraszenia.
Zapraszam na mojego bloga.