Autopilot - sms dla kierowców 603 06 06 06 »
Widzisz wypadek, dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06. Uprzedź innych. »
Autopilot Radia Gdańsk, najlepszy nawigator. Podróż z nami to przyjemność. »
Kto słucha Radia Gdańsk, nie stoi w korkach. Dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06 »
603 06 06 06 Powiedz nam o korku, my przekażemy to innym kierowcom. »
Podróżuj bezpiecznie. Z Radiem Gdańsk nie ma problemów na drodze. »
Włącz Autopilota, daj się poprowadzić. Sms 603 06 06 06. »
603 06 06 06 - Autopilot Radia Gdańsk - Z nami zawsze dotrzesz do celu. »
Brak danych
                                                                       lista wydarzeń
Iwona Borawska poleca na co iść do kina
piątek, 15 lutego 2013 16:41

mat_prasowe_ITI_CinemaTajemnica Westerplatte - film jeszcze  na etapie scenariusza oskarżany o to, że „uderza w godność i honor polskich żołnierzy” trafił dziś do kin. O tej i innych premierach,  czyli na co warto wybrać się w ten weekend, pisze i poleca Iwona Borawska, dziennikarka Radia Gdańsk.iwonaborawskaTajemnica Westerplatte

Sceny zapowiadane jako oburzające (uderzające we wspomniany honor) są wiarygodne psychologicznie i w nic nie uderzają (poza emocjami widza, a to przecież w kinie najważniejsze). Budująopowieść o tym, jak szokującym i okrutnym zjawiskiem jest wojna.

 

 

Obraz Pawła Chochlewa jest ważny i warto go zobaczyć, wcale nie z powodu trwającej od 5 lat dyskusji o tym, co wolno a czego nie wolno na polskich ekranach, o obronie Westerplatte powiedzieć.

 

Pomimo ograniczonych w wyniku tych protestów środków, przerwie w produkcji i zmianach w obsadzie powstał film udany, momentami porywający i niejednoznaczny w osądach moralnych. 

 

Reżyser jest dumny z Michała Żebrowskiego a ja jako widz potwierdzam, że stworzył kreację znakomitą. Jako major Henryk Sucharski stworzył poruszającąi tragiczną postać, niestety nie dorównuje mu aktorsko Robert Żołędziewski w roli kapitana Franciszka Dąbrowskiego, a szkoda, bo to oni reprezentują podstawowy konflikt racji w filmie. Wspaniałą scenę (jedną z tych kontrowersyjnych) zagrał Mirosław Baka, przekonujący jest Piotr Adamczyk i mnóstwo innych postaci drugoplanowych. Aktorstwo jest na pewno mocną stroną tego filmu, choć i na sceny batalistyczne nie ma co narzekać.

 

Inne filmy

Od wczoraj można też oglądać „Szklaną pułapkę 5”(w której sędziwy już lecz niestrudzony John McClane (Bruce Willis) szaleje po Europie w towarzystwie swego syna) oraz„Swing” Abelarda Gizy (ten drugi film prawie bez efektów specjalnych, ale za to stworzony przez trójmiejskich niezależnych artystów, w większości kabaretowych).

 

 

Nastoletni widzowie mają od dziś kolejną ekranizację fantastycznego bestsellera „Piękne istoty”. A gdyby ktoś miał ochotę na kino z najwyższej półki, polecam film Kathryn Bigelow „Wróg numer jeden”, od tygodnia na naszych ekranach.

 

(rg, Iwona Borawska)

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Blogi RG | Dziennikarze
Włodzimierz Machnikowski
Na fali.
Zapraszam na mojego bloga.
Włodzimierz Raszkiewicz
Wraszenia.
Zapraszam na mojego bloga.