Autopilot - sms dla kierowców 603 06 06 06 »
Widzisz wypadek, dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06. Uprzedź innych. »
Autopilot Radia Gdańsk, najlepszy nawigator. Podróż z nami to przyjemność. »
Kto słucha Radia Gdańsk, nie stoi w korkach. Dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06 »
603 06 06 06 Powiedz nam o korku, my przekażemy to innym kierowcom. »
Podróżuj bezpiecznie. Z Radiem Gdańsk nie ma problemów na drodze. »
Włącz Autopilota, daj się poprowadzić. Sms 603 06 06 06. »
603 06 06 06 - Autopilot Radia Gdańsk - Z nami zawsze dotrzesz do celu. »
Brak danych
                                                                       lista wydarzeń
Gdynia: Nowi mieszkańcy akwarium
środa, 24 kwietnia 2013 13:26
fotakwarium_gdyniaSkrzypłocze, brzytewniki, spider craby i przydacznie. Tak nazywają się nowi mieszkańcy gdyńskiego akwarium. Zamieszkują wszystkie oceany i wszystkie mają w sobie coś wyjątkowego.
Jak wyjaśnia Grażyna Niedoszytko, skrzypłocze mają niebieską krew, ponieważ zamiast hemoglobiny znajduje się w niej hemocyjanina. Krew tych zwierząt ma właściwości bakteriobójcze, służy też do sprawdzania, czy sondy kosmiczne są pozbawione drobnoustrojów.

Skrzypłoczy nie jest zbyt wiele i występują tylko w Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Ameryki Północnej i Środkowej oraz przy azjatyckich brzegach Pacyfiku. Co ciekawe skrzypłocze należą do gatunku, który w niezmienionym stanie przetrwał od czasów syluru, czyli 350 milionów lat.

Kolejnymi przybyszami z dalekich wód są brzytewniki. Swoją nazwę zawdzięczają ułożonym wzdłuż linii brzucha płytkom kostnym. W razie zagrożenia ustawiają się ostrą krawędzią w stronę intruza. Co ciekawe, brzytewniki pływają pionowo, głową w dół.

W naturalnym środowisku występują na niewielkich głębokościach w przybrzeżnych wodach Indopacyfiku, czyli tropikalnych wodach Oceanu Indyjskiego i zachodnio-środkowej części Pacyfiku. Z kolei spider craby to stworzenia przypominające średniej wielkości pająki, które w sezonie migracyjnym potrafią przejść nawet ponad 150 km.

Osiadły tryb życia prowadzi za to przydacznia, której ubarwienie zależy od tego, jakiego koloru glony na niej zamieszkują. Małże potrafią wytwarzać perły, ale bez wartości handlowej. Zamieszkuje rafy koralowe Oceanu Spokojnego i Indyjskiego oraz Morza Czerwonego.

(rg,Sylwester Pięta)
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Blogi RG | Dziennikarze
Włodzimierz Raszkiewicz
Wraszenia.
Zapraszam na mojego bloga.
Włodzimierz Machnikowski
Na fali.
Zapraszam na mojego bloga.