Autopilot - sms dla kierowców 603 06 06 06 »
Widzisz wypadek, dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06. Uprzedź innych. »
Autopilot Radia Gdańsk, najlepszy nawigator. Podróż z nami to przyjemność. »
Kto słucha Radia Gdańsk, nie stoi w korkach. Dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06 »
603 06 06 06 Powiedz nam o korku, my przekażemy to innym kierowcom. »
Podróżuj bezpiecznie. Z Radiem Gdańsk nie ma problemów na drodze. »
Włącz Autopilota, daj się poprowadzić. Sms 603 06 06 06. »
603 06 06 06 - Autopilot Radia Gdańsk - Z nami zawsze dotrzesz do celu. »
Brak danych
                                                                       lista wydarzeń
Biskupi dziękują parlamentowi za dzień wolny w Trzech Króli
niedziela, 02 stycznia 2011 09:50
Biskupi polscy w liście pasterskim, który jest czytany w niedzielę w kościołach całej Polski, dziękują parlamentowi i wszystkim, którzy wspierali pomysł ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy.
Przypominają też, że w święto Trzech Króli, przypadające w czwartek, 6 stycznia, katolicy mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej.
Biskupi z satysfakcją przyjmują decyzję polskiego parlamentu, który przywrócił status dnia wolnego uroczystości Objawienia Pańskiego, czyli święta Trzech Króli. "Decyzja ta była poprzedzona w minionych latach wieloma inicjatywami obywatelskimi. Składamy serdeczne podziękowanie tym wszystkim, którzy swoją modlitwą, zatroskaniem o tradycję Kościoła oraz konkretnymi działaniami z determinacją wspierali zamysł przywrócenia uroczystości Objawienia Pańskiego należnego jej miejsca w życiu społecznym i religijnym Polaków" - piszą biskupi.
Podkreślają, że jest to przywrócenie tradycji, którą w 1960 roku zniosły władze komunistyczne. Biskupi zaznaczają, że 6 stycznia był i jest dniem wolnym w wielu krajach Europy.
"Niech nasza chrześcijańska radość wyrazi się w tym dniu poprzez udział we mszy świętej" - zachęcają biskupi. Przypominają, że uroczystość Objawienia Pańskiego należy do ustanowionych przez Kościół dni świętych, w które każdy katolik jest zobowiązany do uczestniczenia w mszy św. Do tej pory było to jedyne święto nakazane, które nie było jednocześnie dniem wolnym od pracy.
Jak podkreślają biskupi, "historia Mędrców - Trzech Króli - to głęboki w treści symbol życiowej drogi każdego człowieka podążającego za światłem wiary". Biskupi zwracają uwagę, że uroczystość Objawienia Pańskiego podkreśla bardzo mocno powszechność Kościoła oraz jego misyjny charakter. "Myślą i sercem obejmujemy wspólnoty chrześcijańskie żyjące na wszystkich kontynentach. Pragniemy wspierać zwłaszcza te, które przeżywają trudności oraz dni próby" - piszą hierarchowie.
W Polsce 6 stycznia jest dniem modlitw za polskich misjonarzy i okazją do wsparcia prowadzonych przez nich dzieł. Jak podkreślają biskupi, w wymiarze duchowym wszyscy możemy być misjonarzami. "Ofiarujmy więc dziełu ewangelizacji dar naszej modlitwy, od której Chrystus uzależnił powodzenie misji Kościoła" - zachęcają, dodając, że "każdy czyn i każda ofiara na rzecz misji przybliża nas samych do Chrystusa i czyni nas wiarygodnymi uczniami Zbawiciela".
Objawienie Pańskie jest także patronalnym świętem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, które organizuje akcję "Kolędnicy Misyjni" na rzecz rówieśników z krajów misyjnych. Biskupi zachęcają dzieci do dalszej pomocy w głoszeniu Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie.
W święto Trzech Króli księża błogosławią kadzidło i kredę, którą wierni oznaczają drzwi mieszkań. "Wyrażamy przez to, że nowo narodzony Chrystus został przyjęty w naszym domu i obdarza jego mieszkańców swoim błogosławieństwem" - przypominają biskupi.
Wiernym życzą błogosławieństwa Bożego w Nowym Roku, pokoju, niegasnącej nadziei i wiecznej miłości.
Kościół już od IV wieku po Chrystusie obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną także świętem Trzech Króli. W tradycji wschodniej uroczystość ta nazwana jest Epifanią, czyli objawieniem się Boga człowiekowi w Jezusie Chrystusie. (PAP)
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Blogi RG | Dziennikarze
Włodzimierz Raszkiewicz
Wraszenia.
Zapraszam na mojego bloga.
Włodzimierz Machnikowski
Na fali.
Zapraszam na mojego bloga.