Autopilot - sms dla kierowców 603 06 06 06 »
Widzisz wypadek, dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06. Uprzedź innych. »
Autopilot Radia Gdańsk, najlepszy nawigator. Podróż z nami to przyjemność. »
Kto słucha Radia Gdańsk, nie stoi w korkach. Dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06 »
603 06 06 06 Powiedz nam o korku, my przekażemy to innym kierowcom. »
Podróżuj bezpiecznie. Z Radiem Gdańsk nie ma problemów na drodze. »
Włącz Autopilota, daj się poprowadzić. Sms 603 06 06 06. »
603 06 06 06 - Autopilot Radia Gdańsk - Z nami zawsze dotrzesz do celu. »
Brak danych
    BLOGI | Radia Gdańsk

NA FALI.
BLOG Włodzimierza Machnikowskiego

blog_wlodek_machnikowski1
Jak się człowiek nagada na antenie, to pisanie nabiera właściwości terapeutycznych, pozwala poukładać myśli, nabrać dystansu , wyciszyć emocje ...Na przełomie lat 80 i 90 zupełnie nie o sporcie układałem zdania na łamach "Gazety Wyborczej ". Potem przez prawie 10 lat miałem w Dzienniku Bałtyckim autorski cykl "Niedaleko od szosy".  Pojęcie "blogu" nie było wówczas znane. Przyszły nowe czasy i by sprostać nowym wyzwaniom, wracam do źródeł...
Eurobasket bez Polaków, mistrzostwa bez mistrza
poniedziałek, 12 września 2011 10:00

Na Eurobaskecie postraszyliśmy Hiszpanów i Turków, drużyny z najwyższej światowej półki. Tych drugich tak skutecznie, że wygraliśmy i to .... boli najbardziej.Awans do drugiej rundy mistrzostw Europy mieliśmy podany na tacy, nie liczyły się wyniki innych spotkań, trzeba było tylko pokonać Brytyjczyków.
"Przeciez oni nie mają nawet swojej ligi"- napisał do mnie kolega z Londynu, po porażce biało-czerwonych.
Ligi i owszem nie mają, ale najlepsi gracze załapali się do NBA. To trochę tak jak z hokejowymi reprezentacjami Włoch, Szwajcarii, czy nawet Holandii. O ich sile, znacznie większej niż nasza, stanowią naturalizowani Kanadyjczycy i Amerykanie.

Nam naturalizacje się nie udają. W koszykówce też. Taki David Logan, który zjeździł całą Polskę od Starogardu po Trójmiasto z przystankiem Zgorzelec, pewnie teraz grzejąc się na plażach ateńskiej Glyfady miałby problem, żeby pokazać na globusie kraj, którego ledwie przed dwoma laty był reprezentantem.


Z tym reprezentowaniem, choć od małego wpajano nam historyjki o zaszczytach z tym związanych, w ogóle coś jest nie tak.

Mistrz Polski postanowił, że w tym roku do krajowego poziomu zniżać się nie będzie. Rekompensatę otrzymamy w postaci spotkań Euroligowych. Dla najbardziej zdeterminowanych kibiców będzie Zjednoczona Liga VTB.

Mistrza NBA sprzed 6 lat, pozyskanego przez Asseco Prokom Devina Brwona, niektórzy ekstraligowcy i ich kibice nie obejrzą wcale. Jest się zatem o co bić, bo atrakcje gwarantuje tylko zajęcie miejsca w czołowej "piątce" TBL, do której dołączy obrońca tytułu.

Zastanawia mnie brak reakcji tytularnego sponsora ligi. Tauron wyłożył kilka milionów złotych za produkt, który wobec absencji Dream Teamu z Gdyni stracił na atrakcyjności.

Nie dziwi mnie milczenie najwyższych czynników, czyli prezesów PZKosz i PLK, którzy pewnie tak zwyczajnie wstydzą się swojej decyzji stanowiącej, że mistrz Polski do rozgrywek ligowych przystąpi dopiero pod koniec lutego.

Proszę zauważyć, że mecz Barcelona- Real, a dokładniej każdy z meczów decydujących o mistrzostwie Hiszpanii, losach Pucharu Króla i Superpucharach, jest wydarzeniem rangi europejskiej. Grand Derby, czy Derby Europy to określenia oddające rangę lokalnego wydarzenia piłkarskiego w Primera Division. My przy dotychczasowych praktykach czegoś takiego nigdy nie doczekamy. Kibice mogą czuć się znieważeni, drużyny oszukane a Tauron Basket Liga zdewaluowana.

Minister sportu zapowiedział interwencję. Jednak wpłynąć może tylko na władze PZKOsz, które formalnie mu podlegają. Z PLK sytuacja ma się już inaczej. To przedsiębiorstwo, które działa według zasad ekonomicznych, ma swojego sponsora i udziałowców. Na zmianę decyzji zatem bym nie liczył. Pozostaje niedosyt i niesmak.

Nie sposób odmówić Asseco Prokom szlachetnych inicjatyw i profesjonalnej oprawy oferowanego produktu, czyli meczów. Tylko, że drużyna w pierwszej kolejności jest zorganizowana, by osiągać wynik sportowy w równej dla wszystkich rywalizacji. W tym przypadku owa została wypaczona.

Jasne, że będzimy kibicować gdynianom w meczach przeciw Barcelonie, Maccabi, Panathinaikosowi i komu tam jeszcze. Tyle tylko, że będziemy to czynić z pewną taką nieśmiałością i zmieszaniem. Bo do końca nie będziemy pewni, czy jesteśmy dla nich my kibice ważni...

 

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Blogi RG | Dziennikarze
Włodzimierz Raszkiewicz
Wraszenia.
Zapraszam na mojego bloga.
Włodzimierz Machnikowski
Na fali.
Zapraszam na mojego bloga.