Autopilot - sms dla kierowców 603 06 06 06 »
Widzisz wypadek, dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06. Uprzedź innych. »
Autopilot Radia Gdańsk, najlepszy nawigator. Podróż z nami to przyjemność. »
Kto słucha Radia Gdańsk, nie stoi w korkach. Dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06 »
603 06 06 06 Powiedz nam o korku, my przekażemy to innym kierowcom. »
Podróżuj bezpiecznie. Z Radiem Gdańsk nie ma problemów na drodze. »
Włącz Autopilota, daj się poprowadzić. Sms 603 06 06 06. »
603 06 06 06 - Autopilot Radia Gdańsk - Z nami zawsze dotrzesz do celu. »
Brak danych
    RADIO GDAŃSK | PODCASTING - Dokument

 
head_dokument

Jak się rody Popławskich i Ronczewskich spotkały, cykl audycji Małgorzaty Żerwe
czwartek, 28 lutego 2013

RONCZEWSCYHistorie łączące obie rodziny sięgają Powstania Styczniowego i zesłańców na Kaukaz, czasów wileńskich aż po sopockie. Opowiadają o nich Jolanta Ronczewska, muzyk-córka rzeźbiarzy: Stanisławy i Stanisława Horno-Popławskiego i jej mąż Ryszard Ronczewski, aktor- syn Olgi i Włodzimierza, brat Aliny Afanasjew.

 

Poznamy gruzińskie powiązania, życie prywatne wybitnego rzeźbiarza prof. Horna zwanego przez rodzinę Amkiem, historię poznania Joli i Rysia za sprawą tabliczki czekolady w trójmiejskiej SKM, ich wspólny ze Zbyszkiem Cybulskim i Elżbietą Chwalibóg ślub i odkrycia rodzinnych powiązań.

 

Dowiemy sie również, dlaczego bliźnięta Alina Afanasjew i Ryszard Ronczewski mają w dokumentach różne miejsca narodzin, i jak po latach odkryli, że z Jerzym Afanasjewem poznali się w wileńskiej piaskownicy. Sopockie mieszkanie Ronczewskich jest pełne wspomnień i pamiątek, a godziny spędzone na rozmowach z Nimi zaowocowały cyklem audycji.

1. Izba pamięci, czwartek 31.01.2013r.

 

 

 

 

Druga część dokumentu o rodach Popławskich i Ronczewskich. Małgorzata Żerwe ze swoimi bohaterami poszuka srebrnego widelczyka z Suchego Mostu, sprawdzi jak smakuje kapuśniak z andżiką. Będzie też historia o gruzińskim przyjęciu, na którym chciano swatać Krzysztofa Niedałtowskiego, zanim okazało się, że jest on katolickim księdzem.

2. Gruzińska epopeja, czwartek 07.02.2013r.

 

 

 

 

Odcinek trzeci poświęcony wybitnemu rzeźbiarzowi, profesorowi Stanisławowi Horno Popławskim. Opowiadają jego córka Jolanta i jego zięć Ryszard Ronczewski. Horno urodził sie w Kutaisi, w Gruzji. Teraz poznamy jego wędrówkę z Wilna, przez Białystok i Toruń do Sopotu, gdzie zaproponowano mu profesurę w nowopowstałym Instytucie Sztuk Pięknych. Horno z ukochaną żoną Stanisławą, zwaną Ingeborgą, również rzeźbiarką pracowali w Pawilonie Sztuki, późniejszym SFINKSIE, aż władze postanowiły zamienić pawilon na kotłownię i znowu Horno musiał wędrować. Profesor był w rodzinie nazywany Amkiem. A dlaczego?

3. Profesor Horno, czwartek 14.02.2013r.

 

 

 


Odcinek czwarty cyklu opowiada o małżeństwie z 53-letnim stażem. Muzyk Jolanta Ronczewska z domu Popławska i aktor Ryszard Ronczewski. Poznali się w dniu Św. Mikołaja za sprawą tabliczki czekolady w przedziale rodzinnym SKM, w którym podróżowali z aktorami Bim Bomu. Kilka miesięcy później brali wspólny ślub ze Zbyszkiem Cybulskim i Elżbietą Chwalibóg. Ale najpierw Rysio musiał zaliczyć pierwszą kolację w domu narzeczonej, co nie było łatwe ze względu na specyficzne poczucie humoru profesora Horno-Popławskiego. Św. Mikołaj patronuje temu związkowi nie tylko z powodu dnia poznania. Z tego odcinka dowiemy sie tez więcej o bliźniaczej siostrze Rysia Alinie Afanasjew i jej historii poznania późniejszego męża Jerzego, twórcy "Cyrku rodziny Afanasjeff". Tradycją tego cyklu jest wspólne spożywanie posiłków, tym razem towarzyszyć nam będzie zupa ogórkowa.

4. Jola i Rysio, czwartek 21.02.2013r.


Ostatnia część dokumentalnego cyklu Małgorzaty Żerwe. Opowieść o artystycznych rodowodach: ciotce baletnicy, mamie chórzystce, rodzicach rzeźbiarzach, ale przede wszystkim o karierze aktorskiej Ryszarda Ronczewskiego, niezwykle zapracowanego aktora, ale także reżysera i autora oraz o  muzyczno- edukacyjnych pasjach Jego żony Jolanty. Dowiemy sie jak dzieci grają jesień i co  o tym sądził Witold Lutosławski, jak kręcono pierwsze ujęcie " Faraona" Kawalerowicza i wiele, wiele innych ciekawych zdarzeń z życia naszych narratorów.

5.Artyści, czwartek 28.02.2013r.

 

 

 

Realizacja dzwiękowa Tomek Cybula

 

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Blogi RG | Dziennikarze
Włodzimierz Machnikowski
Na fali.
Zapraszam na mojego bloga.
Włodzimierz Raszkiewicz
Wraszenia.
Zapraszam na mojego bloga.