Autopilot - sms dla kierowców 603 06 06 06 »
Widzisz wypadek, dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06. Uprzedź innych. »
Autopilot Radia Gdańsk, najlepszy nawigator. Podróż z nami to przyjemność. »
Kto słucha Radia Gdańsk, nie stoi w korkach. Dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06 »
603 06 06 06 Powiedz nam o korku, my przekażemy to innym kierowcom. »
Podróżuj bezpiecznie. Z Radiem Gdańsk nie ma problemów na drodze. »
Włącz Autopilota, daj się poprowadzić. Sms 603 06 06 06. »
603 06 06 06 - Autopilot Radia Gdańsk - Z nami zawsze dotrzesz do celu. »
Brak danych
    RADIO GDAŃSK | PODCASTING - Dokument

 
head_dokument

Czas Jackiewicza, cykl audycji Małgorzaty Żerwe
piątek, 19 kwietnia 2013

Profesor_JackiewiczWładysław Jackiewicz, malarz, jeden z najwybitniejszych twórców swojego pokolenia. Urodził się w 1924 roku w Podbrodziu koło Wilna. Studiował w sopockim Instytucie Sztuk Plastycznych. W latach 1969- 1981 był rektorem macierzystej uczelni, obecnej ASP, wówczas PWSSP w Gdańsku. Współtwórca Grupy Gdańskiej, laureat nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego oraz wielu innych nagród i odznaczeń. Swoje obrazy pokazywał na stu kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W 1988 roku reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji.„Wspinam się na ostatnie piętro kamieniczki naprzeciwko kościoła Św. Jana, gdzie na strychu prof. Jackiewicz ma pracownię. Bywa tu codziennie od 9 rano, odwozi córkę do Galerii Jackiewicz przy ulicy Mariackiej i pracuje do 16 po południu. Na lenistwo nie może sobie pozwolić, bo już niewiele czasu mu zostało..."


Część 2: „Wypuścić tygrysa” 19.04.2013

 

Kolejna wizyta w pracowni profesora na Świętojańskiej... Nieodmiennie pachnie terpentyną, nasz gospodarz codziennie jak mówi „studiuje malarstwo”. Dzisiaj czas na wspomnienia lat najdawniejszych- przedwojenne Wilno, okupacja, wyjazd „ z Polski do Polski” i studia w sopockim Instytucie Sztuk Plastycznych, późniejszej PWSSP, której Jackiewicz był rektorem.


Część 1: „Fałszerze i esteci” 12.04.2013

 

Między innymi o tym, jak malował Jackson Pollock, czy trudno sfałszować Jackiewicza, a także o wystawie, która miała się odbyć w foyer Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Tydzień przed planowanym na 15 marca otwarciem dyrektor zobaczywszy zaproszenia nie zgodził się na pokazanie obrazów Jackiewicza. Podobno czas Wielkiego Postu nie sprzyjał pokazywaniu aktów, nawet tak odrealnionych jak kompozycje profesora....

 

 


 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Blogi RG | Dziennikarze
Włodzimierz Raszkiewicz
Wraszenia.
Zapraszam na mojego bloga.
Włodzimierz Machnikowski
Na fali.
Zapraszam na mojego bloga.