Brak danych
    RADIO GDAŃSK | Polecamy
Małe Wakacje: Radio Gdańsk w majowy weekend
sobota, 05 maja 2012 14:50
moniasebekPrzez cały długi majowy weekend nasi reporterzy podpowiadali gdzie pojechać, co zwiedzić, komentowali i doradzali. Pokazaliśmy Państwu tylko wycinek z atrakcji Pomorza. Wybraliśmy to, co jest najbardziej interesujące. Był też czas na leniuchowanie, bo pogoda była piękna prawie cały czas.
 

GDAŃSK
male_wakacje_losNa Małe Wakacje z Radiem Gdańsk zapraszaliśmy w sobotę 5 maja do Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku. Darek Podbereski i Włodek Machnikowski oprowadzali słuchaczy po placówce i rozmawiali z ciekawymi ludżmi.
zwiedzaj_nie_spij2
Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku, w pierwszym tygodniu funkcjonowania odwiedziło ponad 11 tysięcy osób.

Przebojem jest multimedialna, interaktywna wystawa "Ludzie-statki-porty" składająca się z 60 stanowisk. Co godzinę pięćdziesiąt osób może zasiąść za sterami batyskafu, posterować okrętem, odwiedzić latarnie morskie na polskim Wybrzeżu.

Włodek Basior Machnikowski oczywiście nie mógł oprzeć się pokusie i udzielał wywiadu z batyskafu. 

zwiedzja_3Włodzimierz i Dariusz doświadczali morskich przygód, rozmawiając przy okazji z gospodarzami i gośćmi najmłodszego oddziału Centralnego Muzeum Morskiego.


Fot.Andrzej Dubas/RG


 ŻUŁAWY I FROMBORK

fombork_1Na Małych Wakacjach z Radiem Gdańsk byli Państwo z nami w piątek 4 maja na Żuławach i we Fromborku.

Podróż zaczęliśmy w Nowym Dworze Gdańskim.


20120504_105940-1_wmmale_wakacje_zulawy1Nasi reporterzy Ola i Marek chcieli przejechać się Koleją Żuławską. Okazało się jednak, że kursujący na tej trasie parowóz uległ awarii... Pozostało im więc tylko oglądanie.

 

Sprawdzaliśmy też jak działa jedyny w Europie obrotowy most w Rybinie oraz drugi zabytkowy most w Sztutowie, który był "bohaterem" jednego z odcinków "Czterech Pancernych i psa".

20120504_133541-1

Później wspólnie z naszymi reporterami Olą Wojciechowską oraz Markiem Nowosadem wyruszyliśmy na drugi brzeg Zalewu Wiślanego do Fromborka, czyli grodu Mikołaja Kopernika.

 

Tam pochyliliśmy się nad wybitnym astronomem przy jego "nowym" grobie. Szukaliśmy odpowiedzi dlaczego właśnie Frombork wybrał na swoje miejsce obserwacji nieba?

 

Oczywiście nia zabrakło plotek o "zakazanym" związku naukowca z jego ... gosposią Anną Schilling. Na koniec wspólnie z archeologami szukaliśmy dokładnego miejsca, z którego Kopernik obserwował niebo tj. pavimentum.

 

fot.Andrzej Dubas/RG


KWIDZYN

male_wakacje_rg_kwidzyn

 

Na Małe Wakacje z Radiem Gdańsk zapraszaliśmy w czwartek 3 maja do Kwidzyna.

Nasi reporterzy Agnieszka Łączkowska i Maciej Bąk oprowadzili słuchaczy po tajemniczych kryptach oraz śpiewali patriotyczne pieśni wraz z Maciejem Miecznikowskim.


male_wakacje_kwidzyn_2Zajrzeli do tajemnych zakamarków na zamku, m.in Krypty Wielkich Mistrzów Krzyżackich. Byli też w stadninie koni.

 

Reporterzy Radia Gdańsk słuchali też jak mieszkańcy Kwidzyna wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne z Maciejem Miecznikowskim i Kwidzyńską Młodzieżową Orkiestrą Dętą.

  male_wakacje_kwidzyn_3  male_wakacje_kwidzyn_4

 fot. A. Dubas / RG


KLUKI

W środę 2 maja byliśmy w Klukach na... czarnym weselu. Co to oznacza? Przez cały dzień sprawdzali to nasi reporterzy Joanna Stankiewicz i Mariusz Brokos. Dodajmy, że czarne wesele nie oznacza wcale uroczystości ślubnych. Co to takiego, wyjaśniło się w ciągu dnia na naszej antenie.

20120502_113152-1

W Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, gdzie zaparkował nasz wóz satelitarny, Joanna Stankiewicz spróbowała dotąd sił przy obróbce drewna. Próbowała zrobić buty dla konia, czyli tzw. klumpy.

 

20120502_114219-1

Następnie nasi reporterzy próbowali razem z pilarzami wyciąć deskę. Niestety sił im zabrakło.

 

Była też pierwsza okazja do integracji z zespołem folklorystycznym.brokos_folklor

 

W Klukach można spróbować pieczonego tam chleba ze smalcem, żurku i wyjątkowych wafli.20120502_114634-1

 

ciasto_na_chleobJoanna Stankiewicz nie mogła oprzeć się pokusie i musiała powąchać ciasto chlebowe.

 

20120502_112607-1

Nasi reporterzy oglądali też naziemne piwnice. To pomieszczenia, które budowano na podmokłych terenach, by przechowywać w nich żywność.

 

 

 

czrne_wesele 

 

Jednak co najważniejsze - na tych terenach wydobywano torf. Torfowe żniwa to właśnie "czarne wesele".

 

Fot. Andrzej Dubas/RG


HEL

W Małych Wakacjach z Radiem Gdańsk we wtorek 1 maja sprawdzaliśmy, kto szybciej dostanie się na Półwysep Helski.

opal_helCzy Maciej Bąk, który popłynął tramwajem wodnym, czy Ola Wojciechowska, która pojechała wozem satelitarnym.


20120501_104154-1Okazało się, że trasa została pokonana przez dwójkę reporterów mniej więcej w tym samym czasie. Z tym, że Macieja kołysały fale, a Ola musiała przebijać się przez korki.

 

20120501_125811-1

Na półwyspie zwiedziliśmy z naszymi reporterami m.in Muzeum Obrony Wybrzeża, gdzie odbywał się Festiwal Piosenki Patriotycznej.

 

grochowskaMaciek Bąk jako "smakosz na diecie", nie mógł oprzeć się pokusie i spróbował wojskowej grochówki.

Nasi reporterzy byli też w okolicach latarni morskiej oraz w tawernie, gdzie przygotowuje się rozmaite potrawy z ryb.

 

Oczywiście odwiedzili też fokarium w Helu. Ola miała okazję do przeprowadzenia niecodziennego wywiadu...

foki_hel

 

potem bliżej poznała jedną z fok...

 

 

Następnie nasi dziennikarze przejechali do Władysławowa, skąd z Domu Rybaka opowiedali o najwyższym punkcie widokowym tego miasta.

 

Nie zabrakło też informacji o windsurfingu, z którego słynie Półwysep Helski. Ola i Maciej odwiedzili szkołę surfingu w Chałupach.

 

Maciej "wskoczył" nawet w piankę i próbował swych sił na falach.

pianka_bak

fot.Andrzej Dubas/RG

 

KASZUBY 

W poniedziałek 30 kwietnia nasi reporterzy Monika Mazur i Sebastian Kwiatkowski przemierzali wozem satelitarnym Kaszuby.

monia_sebek_szymbarkWdrapali się m.in na wieżę widokową na Wieżycy, byli w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku oraz w leśniczówce Uniradze. Wylegiwali się też na trawie w ogrodzie botanicznym w Gołubiu.

szymbakr_woz 
Nasi reporterzy opowiadali o tym, co warto zwiedzić na Kaszubach. Mówili co widać z wieży widokowej, znajdującej się na szczycie Wieżycy a także jak można się poczuć w domu "do góry nogami".

20120430_101052-120120430_111636


uniradzeMonika i Sebastian odwiedzili też leśniczówkę Uniradze.

20120430_135930-1


fot.Andrzej Dubas

(rg,Joanna Matuszewska)
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Blogi RG | Dziennikarze
Wodzimierz Raszkiewicz
Wraszenia.
Zapraszam na mojego bloga.
Wodzimierz Machnikowski
Na fali.
Zapraszam na mojego bloga.