Autopilot - sms dla kierowców 603 06 06 06 »
Widzisz wypadek, dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06. Uprzedź innych. »
Autopilot Radia Gdańsk, najlepszy nawigator. Podróż z nami to przyjemność. »
Kto słucha Radia Gdańsk, nie stoi w korkach. Dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06 »
603 06 06 06 Powiedz nam o korku, my przekażemy to innym kierowcom. »
Podróżuj bezpiecznie. Z Radiem Gdańsk nie ma problemów na drodze. »
Włącz Autopilota, daj się poprowadzić. Sms 603 06 06 06. »
603 06 06 06 - Autopilot Radia Gdańsk - Z nami zawsze dotrzesz do celu. »
Brak danych
    RADIO GDAŃSK | Polecamy
Małgorzata Żerwe na Prix Italia 2011
piątek, 06 maja 2011 11:19
mzerweReportaż Małgorzaty Żerwe i Davida Zane Mairowitz'a pt. "Ludziom i zwierzętom" będzie reprezentował polską radiofonię podczas tegorocznego międzynarodowego konkursu Prix Italia, który odbędzie się we wrześniu w Turynie. Konkurs nazywany jest "radiowym oscarem", sama nominacja jest już wielkim wyróżnieniem. Wcześniej audycja, której współautorką jest Małgorzata Żerwe otrzymała nagrodę Srebrnego Melchiora za premierę 2010 roku w kategorii radiowego reportażu. Jest też nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarzy, która zostanie przyznana podczas Dni Mediów 31 maja 2011r. w Zielonej Górze. 

Reportaż "Ludziom i zwierzętom" to opowieść o losach dyrektorów dwóch ogrodów zoologicznych. Podczas II wojny swiatowej cierpieli nie tylko ludzie. W czasie bombardowania we wrzesniu 1939 w warszawskim zoo zginęły zwierzeta, podobny los spotkał zwierzęta w berlińskim zoo podczas nalotów alianckich. Dyrektor warszawskiego zoo Jan Żabiński i jego żona Antonina w pustych klatkach i w swojej willi na terenie ogrodu zoologicznego ukrywali Żydów i akowców.W tym czasie ich znajomy z przedwojennych czasów Lutz Heck, dyrektor berlińskiego Zoo wywoził zwierzęta z terenów okupowanych na teren Rzeszy i pod życzliwą kuratelą swojego przyjaciela Goeringa pracował nad odtworzeniem tura. Po wojnie był poszukiwany przez Rosjan jako zbrodniarz wojenny. Jan Żabiński, autor popularnych pogadanek o zwierzętach w Polskim Radiu został w 1952 roku zmuszony do rezygnacji ze stanowiska dyrektora zoo. Jako były akowiec nie pasował do komunistycznych czasów. Były nazista Lutz Heck doczekał się popiersia w alei dyrektorów berlińskiego zoo. Wszyscy Żydzi ukrywani przez Żabińskich przeżyli wojnę.

W audycji wykorzystano fragmenty książki Antoniny Żabińskiej " Ludzie i zwierzęta" oraz Lutza Hecka " Zwierzęta moja przygoda" , a także archiwa SFB i Polskiego Radia. Czas- 38'28"  Autorzy: Małgorzata Żerwe i David Zane Mairowitz. Realizacja dźwięku: Jarosław Zorn. Premiera Radio Gdańsk 17.05.2010.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Blogi RG | Dziennikarze
Włodzimierz Machnikowski
Na fali.
Zapraszam na mojego bloga.
Włodzimierz Raszkiewicz
Wraszenia.
Zapraszam na mojego bloga.