Autopilot - sms dla kierowców 603 06 06 06 »
Widzisz wypadek, dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06. Uprzedź innych. »
Autopilot Radia Gdańsk, najlepszy nawigator. Podróż z nami to przyjemność. »
Kto słucha Radia Gdańsk, nie stoi w korkach. Dzwoń lub napisz sms 603 06 06 06 »
603 06 06 06 Powiedz nam o korku, my przekażemy to innym kierowcom. »
Podróżuj bezpiecznie. Z Radiem Gdańsk nie ma problemów na drodze. »
Włącz Autopilota, daj się poprowadzić. Sms 603 06 06 06. »
603 06 06 06 - Autopilot Radia Gdańsk - Z nami zawsze dotrzesz do celu. »
Brak danych
    RADIO GDAŃSK | PATRONATY             ARCHIWUM PATRONATÓW
Muzeum w akcji!
Gdynia, od 2 maja
thumb_muzeumwakcji_rgbMuzeum Emigracji w Gdyni z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą przygotowało na 2 maja nowy projekt - MUZEUM W AKCJI!  Czerpiąc inspirację z nieprzeciętnych i fascynujących losów polskich emigrantów, zbudowaliśmy projekt, który temat podróży, emigracji i żeglugi morskiej przekłada na śmiałą i zaskakującą inicjatywę kulturalną. Zachęcamy do udziału w warsztatach, akcjach, grze miejskiej i wyjątkowym wydarzeniu na „Darze Pomorza”, które będzie finałem projektu MUZEUM W AKCJI! www.muzeumemigracji.pl

 

 

MUZEUM W AKCJI! – to seria kulturalnych i edukacyjnych działań, które w ciekawy i atrakcyjny sposób zwracają uwagę na historyczne powiązania Gdyni z ruchem emigracyjnym. Za centrum wydarzenia służyć będzie imponujący budynek Dworca Morskiego – obiekt, który  silnie wpisany jest w historię emigracji. To stąd, z Dworca Morskiego w Gdyni, tysiące ludzi wyruszało w podróż do nowego życia i to w tym miejscu mieć będzie swoją siedzibę Muzeum Emigracji, które majowym projektem rozpoczyna otwartą działalność kulturalną.

Poprzez niestandardowe działania MUZEUM W AKCJI! zaprezentujemy, jaką rolę odgrywał na przestrzeni lat gdyński Dworzec Morski, jak zbudować statek, jak kreatywnie wykorzystać mapę oraz co oznaczała gorączka złota.  Wśród atrakcji zaplanowaliśmy wspólne malowanie wielkiej makiety statku transatlantyckiego i warsztaty artystyczne projektowania portfeli ze starych map. Dla amatorów jedzenia przygotowaliśmy wykład, który odsłoni kulinarne kulisy polskich transatlantyków nie tylko w teorii, ale i w praktyce. Miłośników zagadek zaskoczy gra miejska, odkrywająca emigracyjną przeszłość Gdyni ukrytą w przestrzeni miasta. Wydarzenie zakończy się wyjątkowym pokazem filmu niemego na „Darze Pomorza” z muzyką improwizowaną przez zespół Wojtek Mazolewski Quintet.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem jak i aktywnego udziału dzieci, młodzież i dorosłych, którzy są gotowi spędzić majówkę twórczo i nieszablonowo. 

więcej informacji: www.muzeumemigracji.pl

Kontakt dla mediów:

Joanna Dąbrowska | Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, ťeby go zobaczyć. | T 509 431 506

 

 

 

 

Muzeum Emigracji w Gdyni

Producent wydarzenia


 

Muzeum Emigracji w Gdyni to jedyne miejsce w kraju, które ukaże historię emigracji  z ziem polskich. To również jedna z zaledwie kilku tego typu placówek na świecie, w której opowieść ta może wybrzmieć w miejscu faktycznie związanym z tematem – niezwykłym budynku Dworca Morskiego, który przez lata służył obsłudze polskiego ruchu emigracyjnego.

Historia emigracji to historia niezwykle osobista, poruszająca - składają się na nią losy milionów ludzi. Muzeum poprzez działania wystawiennicze i kulturalne pragnie możliwie wiernie przekazać emocje towarzyszące decyzjom o wyjeździe,  opuszczaniu najbliższych,  porzucaniu dotychczasowego życia  i  rodzinnego kraju; opowiedzieć o trudach podróży, zetknięciu z egzotyką, wielokulturowością i o budowaniu własnej tożsamości  na  nowych ziemiach. 

W  Muzeum Emigracji stawiamy sobie również za cel zbudowanie nowoczesnej  instytucji kulturalnej, która pod znamiennym adresem – Gdynia, ul. Polska 1,  łączyć będzie funkcje wystawiennicze, artystyczne, popularyzatorskie, naukowe oraz edukacyjne. Instytucja jest obecnie w organizacji i otworzy swoją przestrzeń wystawienniczą na przełomie 2014/ 2015 roku, jednak do tego czasu prowadzić będzie aktywną działalność kulturalną zarówno w Dworcu Morskim jak i w przestrzeni miejskiej.

 

MUZEUM W AKCJI!

Opis Programu

2 MAJA 2012 | GDYNIA

 

Miejsca: Dworzec Morski | Centrum Miasta | Dar Pomorza

Działania: Warsztaty | Akcje | Gra miejska | Widowisko filmowe


 

AKCJE

STER NA KOLOR

Akcja malowania wielkiego statku transatlantyckiego w Dworcu Morskim. Makieta statku zostanie zbudowana według zasad nowoczesnego wzornictwa i przy użyciu ekologicznych materiałów budowlanych m.in. drewna i tektury. Akcja ma charakter interaktywny, uczestnicy wydarzenia pod okiem projektantów pomalują wielkoformatowy model pasażerowca według fantazyjnego morskiego wzornika.

Prowadzenie: Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów PoCoTo – młodzi projektanci i fascynaci projektowania, organizowali m.in. akcje Park Projektowy w ramach Gdynia Design Days oraz Gdynia Playground.

Miejsce: Dworzec Morski

Czas: godz. 12.00-17.00

 

TRANSATLANTYK OD KUCHNI

Wykład kulinarny poświęcony jedzeniu, zwyczajom serwowania dań oraz charakterystyce restauracji na polskich statkach pasażerskich m.in. M/S „Piłsudski” i  M/S „Batory” w latach 30. Prezentacji towarzyszyć będzie wyjątkowo smakowita degustacja wybranych zimnych zakąsek z oryginalnych przedwojennych kart menu.

Prowadzenie: Barbara Męczykowska – słuchaczka Studium Doktoranckiego Historii na Uniwersytecie Gdańskim, pracuje nad rozprawą doktorską na temat zwyczajów żywieniowych w II RP.

Miejsce: Dworzec Morski

Czas: godz. 16.00-17.30

 

POZNAJ DWORZEC MORSKI!

Spacer po zabytkowym budynku portowym, obsługującym w przeszłości zamorski ruch pasażerski. Wyjątkowa okazja do poznania oryginalnego założenia, przedwojennej historii i nieznanych funkcji obiektu.

Prowadzenie: Marcin Szerle – gdynianin, historyk i przewodnik turystyczny po Trójmieście, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego.

Miejsce: Dworzec Morski

Czas: godz. 12.00-16.00 (nowa grupa co 30 minut)

 

GRA MIEJSKA

ŚLADAMI EMIGRANTA

 

Gra miejska, w której trakcie której rywalizujące ze sobą zespoły będą przemierzać miasto i rozwiązywać zadania w jak najkrótszym czasie. Przy pomocy map i archiwalnych zdjęć uczestnicy zabawy będą rozszyfrowywać zagadki związane z architekturą, urbanistyką i przeszłością portu w Gdyni.       

W grę zaangażowani będą specjalni informatorzy, rozlokowani w przestrzeni miasta, przebrani w charakterystyczne stroje z okresu międzywojennego, którzy będą udzielać wskazówek uczestnikom zabawy. Instrukcje uzyskane od tajnych informatorów w formie sekretnego hasła, dodatkowej mapki, zagadki lub opisu umożliwią przechodzenie do dalszych etapów gry. Kilka zespołów, które zdobędzie najwięcej punktów, otrzyma atrakcyjne nagrody!

Koncepcja: Paweł Różyński – gdynianin, pasjonat historii miasta, prowadzi serwis internetowy popularyzujący wiedzę o Gdyni.

Zgłoszenia: Plac Grunwaldzki przy Teatrze Muzycznym, od godz. 12.00

Start: Plac Grunwaldzki przy Teatrze Muzycznym, godz. 13.00

Czas gry: godz. 13.00-15.30 (limit czasowy: 150 min)

 

WARSZTATY

PROJEKTUJ Z MAPĄ!

Warsztaty artystyczne projektowania i szycia portfeli i torebek podróżnych z dawnych map i starych atlasów geograficznych. Archiwalne mapy można dowolnie połączyć, tworząc wielobarwne geograficzne kolaże, z których następnie uszyjemy podróżne portfele – pierwszą pamiątkę z Muzeum Emigracji.

Prowadzenie: Dominik Rudasz, Natalia Osuch – młodzi trójmiejscy artyści, prowadzą liczne warsztaty z twórczego recyclingu i upcyclingu dla dzieci i młodzieży.

Miejsce: Dworzec Morski

Czas: godz. 12.00-17.00

 

WIDOWISKO FILMOWE

FILM W ŻAGLE

 

Plenerowy pokaz kina niemego na statku „Dar Pomorza” jest wydarzeniem szczególnym i unikatowym. Będzie to pierwsza tego typu projekcja filmowa z muzyką na żywo na muzealnym żaglowcu. Zarówno dobór filmu – „Gorączka złota” z 1925 roku w reżyserii Charliego Chaplina jak również niezwykłe improwizacje muzyczne w wykonaniu zespołu Wojtek Mazolewski Quintet na pokładzie „Daru Pomorza” gwarantują wyjątkowy charakter tego majowego wieczoru.

Gorączka złota” – legendarny Włóczęga, tym razem jako samotny i cherlawy poszukiwacz złota, dołącza do krzepkich, rosłych mężczyzn i ich gorączkowej gonitwy w nieznane. Niezwykle barwna chaplinowska komedia, w której błyskotliwa i przewrotna fabuła staje się pretekstem dla całej serii klasycznych filmowych gagów (z opisu dystrybutora).

Wojtek Mazolewski Quintet – jeden z ciekawszych współczesnych polskich zespołów jazzowych, zachwycający świetnymi improwizacjami, na swoim drugim albumie „Smells Like Tape Spirit” przywołuje nostalgię wielkich mistrzów m.in. Johna Coltrane'a i Milesa Davisa, uzyskując ciepłe i aksamitne brzmienie. Skład: Oskar Torok – tr, Marek Pospieszalski – sax, Joanna Duda – piano, Michal Bryndal – dr, Wojtek Mazolewski – bas.

Miejsce: Nabrzeże Pomorskie przy „Darze Pomorza”

Czas: godz. 21.00-22.30

ADRESY

Dworzec Morski | ul. Polska 1 | dojazd z Dworca Głównego PKP liniami: 119, 137, 147, 172 (ok. 8 min)

Statek-muzeum „Dar Pomorza” | Al. Jana Pawła II

Plac Grunwaldzki przy Teatrze Muzycznym | ul. Armii Krajowej | vis a vis Hotelu Orbis

WSTĘP WOLNY | info: www.muzeumemigracji.pl

Kontakt dla mediów:

Joanna Dąbrowska | Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, ťeby go zobaczyć. | T 509 431 506

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama