Brak danych
                                                                       lista wydarzeń
O kryzysie, etyce, sztuce. Odbyła się Debata przed wieczerzą
niedziela, 07 kwietnia 2013 23:19

 

przed_wieczerzaPierwsze spotkanie z cyklu "Debat przed wieczerzą" odbyło się w Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym. Spotkanie zainspirowane zostało ideą spotkania przy stole przyjaciół, którzy przed kilkunastu laty pozowali do obrazu prof. Macieja Świeszewskiego "Ostatnia Wieczerza".

Stół to nie jest pole bitwy- to miejsce do prowadzenia dialogu, mówił organizator debaty duszpasterz środowisk twórczych ksiądz Krzysztof Niedałtowski, rektor kościoła świętego Jana. Obraz "Ostatnia Wieczerza" od dwóch lat jest prezentowany w jednej z hal parku dzięki uprzejmości Teresy Kamińskiej, prezes Pomorskiej Strefy Ekonomicznej. W tym miejscu odbywają się także koncerty wystawy i wernisaże.

Goście debaty próbowali odpowiedzieć sobie na pytanie "Czy kultura Zachodu jest w stanie kryzysu?,Dlaczego Europa walczy z kryzysem, Czy naukowcy mają swój środowiskowy kodeks etyczny? Jaka jest kondycja sztuki współczesnej, Czy istnieje kryzys duchowości w Europie? Jaka jest rola Kościoła w przezwyciężaniu zapaści duchowej Starego Kontynentu? Maciej Świeszewski rozpoczął pracę nad płótnem w 1995 r. od sesji fotograficznej potencjalnych modeli na scenie teatru Wybrzeże.

Brało w niej udział wiele osób - część nie znalazła się w ostatecznej wersji obrazu (ten los spotkał m.in. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza). Najwięcej emocji budziła oczywiście osoba Judasza - jednak nikomu z namalowanych przez Świeszewskiego postaci nie da się tej roli w jednoznaczny sposób przypisać. "Każdy z nas może być dziś Judaszem - twierdzi artysta.

Reprezentantami naszych czasów na obrazie są, m.in.: anglista i teatrolog Jerzy Limon, malarz Kiejstut Bereźnicki, pisarze Paweł Huelle i pisarz Stefan Chwin i organizator dzisiejszej debaty duszpasterz środowisk twórczych Ksiądz Krzysztof Niedałtowski Obraz ma prawie 40 m. kw powstawał z przerwami w latach 1995 2005 .W lipcu prezentowany będzie w muzeum sztuki współczesnej w Pekinie. (rg, Anna Rębas)

wieczerza2wieczerza3

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Blogi RG | Dziennikarze
Wodzimierz Raszkiewicz
Wraszenia.
Zapraszam na mojego bloga.
Wodzimierz Machnikowski
Na fali.
Zapraszam na mojego bloga.